Boğalar cami yararına güreşti

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı Akkaya Mahallesi'nde düzenlenen 18. Akkaya Boğa Güreşleri'nde 160 boğa güreştirildi.

Boğalar cami yararına güreşti
 Akkaya Arenası'ndaki güreşleri, kamyon kasaları ve traktör römorklarında yaklaşık 5 bin kişi izledi. Saha çevresinde, sahiplerinin elinden kaçan boğaların vatandaşlara zarar vermemesi için güvenlik önlemi alındı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akkaya Mahallesi’ne yapılacak olan cami yararına düzenlenen güreşlerine Muğla, Aydın ve İzmir'den 160 boğa getirildiğini belirtti.

Menteşe ilçesinin adını Menteşe Beyliğinden aldığını anlatan Gümüş, ilçenin geçmişinin çok eskilere dayandığını söyledi.

Gümüş, kültürel yönden çok zengin olan Menteşe’de Yörük kültürünün bir parçası olan deve ve boğa güreşleri festivalleri düzenlendiğini belirterek, “Sezonun ilk boğa güreşi Akkaya’da yapılmaktadır. Bundan sonra Menteşe’nin 6 mahallesinde de boğa güreşi festivali düzenlenecek. Burada iki amaç var. Birincisi, Yörük kültürünü yeni nesle aktarılması noktasında bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. İkincisi ise, insanları bir araya getiriyoruz. Ege Bölgesi’nin farklı yerlerinden izleyiciler bugün buraya geldiler ve kaynaştılar” diye konuştu.

Hava sıcaklığının 43 derece ölçüldüğü Muğla'da, sıcaktan bunalan boğalar, itfaiyenin güreş sahasını sulamasıyla serinletildi. Boğa sahipleri de başlarına döktükleri sularla hayvanları serinletmeye çalıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96