19 Ağustos 2018 Pazar

Yatağan Termik Santrali’nde can telaşı

Boğalar cami yararına güreşti

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı Akkaya Mahallesi'nde düzenlenen 18. Akkaya Boğa Güreşleri'nde 160 boğa güreştirildi.

18 Temmuz 2017 Salı 09:27
Bu haber 2184 kez okundu
Boğalar cami yararına güreşti

 Akkaya Arenası'ndaki güreşleri, kamyon kasaları ve traktör römorklarında yaklaşık 5 bin kişi izledi. Saha çevresinde, sahiplerinin elinden kaçan boğaların vatandaşlara zarar vermemesi için güvenlik önlemi alındı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akkaya Mahallesi’ne yapılacak olan cami yararına düzenlenen güreşlerine Muğla, Aydın ve İzmir'den 160 boğa getirildiğini belirtti.

Menteşe ilçesinin adını Menteşe Beyliğinden aldığını anlatan Gümüş, ilçenin geçmişinin çok eskilere dayandığını söyledi.

Gümüş, kültürel yönden çok zengin olan Menteşe’de Yörük kültürünün bir parçası olan deve ve boğa güreşleri festivalleri düzenlendiğini belirterek, “Sezonun ilk boğa güreşi Akkaya’da yapılmaktadır. Bundan sonra Menteşe’nin 6 mahallesinde de boğa güreşi festivali düzenlenecek. Burada iki amaç var. Birincisi, Yörük kültürünü yeni nesle aktarılması noktasında bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. İkincisi ise, insanları bir araya getiriyoruz. Ege Bölgesi’nin farklı yerlerinden izleyiciler bugün buraya geldiler ve kaynaştılar” diye konuştu.

Hava sıcaklığının 43 derece ölçüldüğü Muğla'da, sıcaktan bunalan boğalar, itfaiyenin güreş sahasını sulamasıyla serinletildi. Boğa sahipleri de başlarına döktükleri sularla hayvanları serinletmeye çalıştı.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV