Bozüyük’te 24 yapı restore edilecek

Muğla'da Turizm Haftası kapsamında bu yılki etkinlikler, Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında yaptırdığı 500 yıllık cami, han ve tarihi köprüleri ile sivil mimarlık örneği çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Yatağan ilçesindeki Bozüyük Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

Burak Alper Kuş
Bozüyük’te 24 yapı restore edilecek

Programa Muğla Valisi Esengül Civelek, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, kurum müdürleri, bölgede tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler, turizm sektörü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bozüyük Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinliklerde öğrenciler tarafından yöresel halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

Törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, turizm kaynaklı gelirleri artırmak için çalışmalar yürüttükleri belirterek, “Turizmi 12 aya yaymak ve iç kesimlere çekmek zorundayız. Bu yüzden Turizm Haftası’nı Bozüyük’te kutlamak istedik. Burası iç turizmin parlayan yıldızlarından birisidir. İlimizin köklü yerleşim yerlerinden biri olan Bozüyük, geçmişten gelen kültür mirasını yaşatırken günümüz yaşamına da uyum sağlamaktadır” dedi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan da, turizm bir ülkenin milli değerlerinden biri olduğunu ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, “MUTSO olarak bizler, ilin ekonomik ve kültürel gelişimi için gönüllü çalışanlarız. Muğla’da turizmin 12 aya yayılması ve ölü sezon tabirinin ortadan kalkması için, esnafımızın yüzünün gülmesi için elimizden gelen tüm desteği sağlıyoruz. Odamızın alternatif turizm projesi olan Karia Yolu, 2013 yılında GEKA’nın desteği ile hayata geçirildi. 6 farklı parkurdan oluşarak Muğla’nın her alanına yayılan bu yol, 820 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası. Karia Yolu 5 yıldır, yürüyüşçüleri, gezginleri ve doğaseverleri Muğla’ya çekiyor. Karia Yolu Muğla’nın bir markasıdır. Deniz-kum-güneş odaklı turizm anlayışı Muğla’da turizm sezonunun sınırlandırmaktadır. Bu sınırları ortadan kaldırmak ve Muğla’da turizmi 12 aya yaymak amacıyla çıktığımız bu yolda, Karia Yolu bizim ilk projemiz oldu.  Kanuni yolu da bu düşüncelerle hazırlanmış bir projedir” diye konuştu.

Belediye, Bozüyük’te “Otağ Yolu” projesi yapacak

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de, Bozüyük’ün bu noktalara gelmesinde emeği geçen Bozüyük eski Belediye başkanları Ahmet Yüksel ve Yaşar Gencel’e teşekkür eden ve Yüksel’i rahmetle andığını söyledi.

Toksöz, Bozüyük’te birçok yapının restorasyonunun yapıldığını fakat daha da yapılacak yapıların olduğunu kaydeden Toksöz, “Devletimizin desteğiyle önümüzdeki 5 yılda Bozüyük’te yapacağımız çalışmalarla Bozüyük’ü Muğla’nın parlayan yüzü yapacağız. Seçim çalışmaları sırasında anlattığımız bir projemiz vardı. Kanuni Sultan Süleyman’ın otağ kurduğu yerden Yatağan’a kadar bir ‘Otağ Yolu’ projesi yaptık. Yatağan ile Bozüyük arasındaki mesafeyi 3 kilometreye düşürecek olan yolun kenarlarına otağ çadırları kuracağız, yolumuzu taş köprüyle bağlayacağız ve yolumuzun üzerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebirini yapacağız. Bunu da 5 yıllık süreçte yapacağız. Yatağan’ın turizmden daha fazla pay alması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze bir yazı gönderdik. Yatağan’ın turizm ilçelerinden biri olarak değerlendirilmesini ve ilçemizin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın cumhurbaşkanlığımız kanalıyla onaylanarak turizm ilçesi sınıflarına alınması için yazımızı yazdık. Bu konuda çalışmalarımızı yapacağız. İnşallah turizm ile ilgili daha fazla pay alarak memleketimize harcamak amacımız olacak. İlçemizde Kültür Yolumuz var. Gevenes’ten başlayarak Lagina’ya kadar devam ediyor. Yatağan’da kültür turizmi açısından çok kıymetli Stratonikeia ve Lagina var. Buralardaki kazı çalışmalarını 12 aya çıkarttık. Bu süreçte 2 tarihi ören yerimizi de restore edeceğiz” diye konuştu.

GEKA’dan Yatağan’a 5 milyon liralık destek

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek de, Muğla turizmi denilince akla deniz ve kum geldiğini fakat son yıllarda kültür turizmi başlığının çok ön planda olduğunu söyledi.

Çiçek, turizmin çeşitlendirilmesi noktasında kalkınma planlamaları arasında bu kavramın yer aldığını kaydederek, “Bizlerin de denize kıyısı olmayan Yatağan için çeşitli çalışmalarımız söz konusudur. İlçemizde Bozüyük’ün yanı sıra Stratonikeia ve Lagina gibi iki önemli antik kent bulunmaktadır. Bu iki antik kentle ilgili restorasyon ve tanıtım çalışmalarıyla alakalı gerek kaymakamlığımızın gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün çeşitli projeleri bulunmaktadır. 5 milyon liranın üzerinde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından onaylanan bir projemiz söz konusudur. İnşallah bu bütçeyi projelerimiz için harcamış olacağız. Valimize şükranlarımızı arz ediyorum. GEKA, kalkınma ajansları tarihinde belki de ilk defa 2 proje birden valimizin desteğiyle Yatağan’a kazandırıldı. Bunu bir sac ayağı olarak değerlendirmek lazım. Stratonikeia ve Lagina’da yapılan her şeyin Bozüyük’e de faydası olacaktır. Çünkü Yatağan’a yapılan ziyaretlerin bir ayağı da Bozüyük olacaktır. Bozüyük, her geçen gün valimizin de desteğiyle daha güzel oluyor.

“Bu yıl itibariyle 24 yapıyı daha restore edeceğiz”

Turizm sektörünün, ülkemizin sosyo-ekonomik-kültürel gelişmesine katkı yapan, istihdam yaratan ve döviz girdisi sağlayan kalkınmanın en önemli sektörü olduğunu belirten Vali Civelek, “Muğla’mız da bir turizm kentidir. Doğal, tarihi, kültürel varlıklarımız, eşsiz güzelliklerimiz, geçmişten günümüze sahip olduğumuz turizm kültürü bilinci, nitelikli insan kaynağımız, müşteri memnuniyeti yaratacak kaliteli hizmet sunan tesislerimiz, işlemelerimiz ulaşım imkânlarının kolaylığı ve son yıllarda gerçekleştirilen çevresel alt yapı yatırımlarımızla Muğla olarak turizmde zengin bir potansiyele sahibiz. Turizmin geliştirilmesi için oldukça elverişli şartlara sahibiz. Muğla turizmde gözde bir kent. Muğla turizmin yoğun bir şekilde yaşanıldığı bir kent. Geçtiğimiz yıl itibariyle Muğla'mıza 3 milyon yabancı turist geldi ve 3 milyar dolar turizm geliri elde ettik “ dedi.

Yeni projelerle Muğla’da turizme değer kazandırmak ve turizmi dört mevsime yaymak amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Vali Civelek, “Sahip olduğumuz potansiyelin farkındalığıyla planlı, programlı sürdürülebilir bir turizm politikasıyla deniz-kum-güneş turizminin yanı sıra kültür, spor ve sanat turizminin geliştirilmesine yönelik ilgili tüm taraflar olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

Bozüyük Mahallesi'nin kültür turizminde önemli bir değer olduğunu ve son yıllarda birçok dizi ve sinema filmine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Vali Civelek, şöyle konuştu:

“Valiliğimiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma projelerinin birinci etabı olan 16 yapı restore edilmiştir. Bu yıl itibariyle 24 yapıyı daha restore ederek kültür turizmine kazandıracağız. Bozüyük'ün turizminin gelişmesine katkı sağlayacağız."

Konuşmaların ardından yörede istihdama katkı sağlamak amacıyla verilen kurslarda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Vali Civelek ve beraberindekiler daha sonra yöresel ürünlerin sergilendiği stantları gezerek ürünleri inceledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68