22 Haziran 2018 Cuma

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Çırak bulunamayan bakırcılığa proje desteği

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde, ilçenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan bakırcılık mesleğine çırak bulunamaması nedeniyle, lise öğrencilerinin bakırcılığa ilgisini artırmak için “Yeni nesil gözüyle bakırcılık” adlı proje gerçekleştirildi.

07 Nisan 2017 Cuma 00:07
Bu haber 1135 kez okundu
Çırak bulunamayan bakırcılığa proje desteği

 Bakırcılığın önemli merkezlerinden Kavaklıdere ilçesinde, unutulmaya yüz tutmuş mesleğe ilgiyi artırmak ve genç neslin ilgisini bakırcılığa çekmek için Ömer Sadık Göçen Anadolu Lisesi tarafından “Yeni nesil gözüyle bakırcılık” adlı proje hayata geçirildi. Yaklaşık bir yıl önce başlayan projeyle, ilçede az sayıda kalan bakır ustalarının yanında bakırcılığı öğrenen öğrenciler, öğrendiklerini bakıra da uyguladı.

Proje kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanan çalışmalar, Kavaklıdere ilçesindeki Kamil Ağa Konağı’nda düzenlenen törenle sergilendi.

Törende konuşan proje sorumlusu öğretmen Gülcan Yazan, Kavaklıdere’deki bakırcılığın geçmişinin çok eskiye dayandığını ve bölgenin en önemli kültürel mirası olduğunu söyledi.

Proje doğrultusunda öğrencilerin derslerinden arta kalan zamanlarını ilçedeki bakır ustalarının yanında geçirdiğini anlatan Yazan, “Onlardan bakıra, estetiğe, sabra, kendini keşfe, muhabbete ve hayata dair çok şey öğrendiler. Bizler de bakır ustalarımızdan ve çok şey öğrendik” dedi.

Yazan, bakırcılığın çırak sorunu yaşadığını ve giderek unutulmaya yüz tutan bir meslek olduğunu belirterek, “Biz öğretmen olarak bu projede akademik başarının ötesine geçerek, onlarda sanat ve estetik algısı oluşturmak istedik. Yaparak ve yaşayarak öğrensinler istedik. Yaşadıkları çevreyi çok yönlü okuyabilsinler istedik. Ayrıca yöremizdeki bakır ustalarımızın mesleklerinin devamı konusundaki çabalarına destek olmayı amaçladık” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ömer Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunu gösterileri sunuldu. Proje kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri, Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten ve Kavaklıdere Kaymakamı İbrahim Güneş tarafından verildi.

Kesilen kurdelenin ardından törene katılanlar, öğrenciler tarafından proje kapsamında hazırlanan bakır eserleri inceledi.

Sergiye, Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Kavaklıdere Kaymakamı İbrahim Güneş, Belediye Başkanı Mehmet Demir, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV