Cumhurbaşkanının ziyaret ettiği 3 bin yıllık kent, bürokrat ve siyasilerin uğrak noktası oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'ni ziyaretinin ardından antik kent, Muğla’ya gelen bürokrat ve siyasilerin uğrak yeri oldu.

Cumhurbaşkanının ziyaret ettiği 3 bin yıllık kent, bürokrat ve siyasilerin uğrak noktası oldu

Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ne, 19 Ağustos 2019 tarihinde eşi Emine Erdoğan ve beraberindekilerle gelen ve incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ardından kente olan ilgi arttı. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği kent, Muğla’ya gelen bürokrat ve siyasilerin de uğrak yeri oldu.

“Gladyatörler Şehri” olarak bilinen dünyanın en büyük beyaz mermer kentini gezen bürokrat ve siyasiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gezdiği yollarda gezerek fotoğraf çektirdiği yerlerde fotoğraf çektiriyor.

Bir dizi program için Muğla’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ardından kenti son olarak AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Abdurrahman Öz ziyaret etti.

Beraberinde AK Parti İl Başkan yardımcıları Ziya Ercan ve Can Çimen ile antik kente gelen Öz’ü, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin ve partililer karşıladı.

“Cumhurbaşkanımızın gezdiği yerleri gezince daha keyif alıyoruz”

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Abdurrahman Öz, burada yaptığı açıklamada, AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı olarak son yerel seçimlerde seçimleri kazanan AK Partili ve Cumhur İttifakı ortağı MHP’li belediyelere gerçekleştirdikleri “Hayırlı olsun” ziyaretleri kapsamında Yatağan’a geldiğini belirterek, Yatağan Belediyesi’nin kazanılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Öz, Yatağan’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ağustos 2019 tarihinde incelemelerde bulunduğu Stratonikeia Antik Kenti’ni gezmek istediğini kaydederek, “Bugün belediye başkanımız ve teşkilatımızla beraber, cumhurbaşkanımızın da incelemelerde bulunduğu Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret ettik. Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Önceki dönem Aydın milletvekili olarak, bu bölgenin insanıyım. Bölgemizde birçok tarihi eser var. Bilinenleri var, bilinmeyenleri var. Burası da kamuoyunda pek bilinmeyen fakat yerelde bilinen antik şehir. Cumhurbaşkanımız bunun bilinirliğini sağlamıştır. Bu çerçevede biz de geldiğimiz bu geziyi yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın gezdiği yerleri gezince daha keyif alıyoruz. Bölgenin tanıtılmasına ve bölgenin bilinirliğinin artırması noktasında cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın kenti ziyaretinin akabinde misafirlerimizin sayısında da artış oldu”

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise, Stratonikeia’da antik dönemden günümüze yapılarda arkeolojik kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Özellikle, cumhurbaşkanımızın kenti ziyaretinin akabinde, Diyanet İşleri Başkanımız ve pek çok kişi kenti ziyaret etti. Hatta yabancı misafirlerimizin sayısında da artış oldu ve bunların içerisinde Arnavutluk'un Avlonya kentinin valisi Flamur Mamaj da yer aldı. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ardından ciddi bir artış var. Bu bizim için sevindirici bir şey. Çünkü kenti ziyaret edenler, burada yaptığımız çalışmaları yerinde görüyorlar. Böylelikle, yaptığımız çalışmaları daha geniş bir kitle tarafından görülmesi sağlanıyor” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68