18 Haziran 2018 Pazartesi

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Develer eğitim yararına güreşti

Muğla'nın Menteşe ilçesinde düzenlenen 2. Bayır Deve Güreşi Festivali'nde, develer okul yararına güreşti

03 Şubat 2017 Cuma 12:25
Bu haber 884 kez okundu
Develer eğitim yararına güreşti

 Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’ndeki alanda yapılan güreşleri, yaklaşık 5 bin kişi sahanın kenarına yerleştirilen kamyon ve traktör kasaları ile tribünlerden izledi.

Müsabakalarda uzun süre güreşen ve birbirlerini yenemeyen bazı develer, görevli urgancılar tarafından güçlükle sahanın dışına çıkarıldı. Güreş alanında, jandarma ekipleri tarafından geniş kapsamlı güvenlik önlemleri alındı.

Festivalde, Muğla, Antalya, Denizli, Aydın ve İzmir'den getirilen yaklaşık 120 deve güreşirken, güreşlerden galip ayrılan deve sahiplerinin büyük sevinç yaşadığı görüldü.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle bazı vatandaşlar, saha etrafında davul ve zurna eşliğinde piknik yaparken, bazıları da tezgahlarda satışı yapılan deve sucuklarını tattı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, bu yıl ikincisi düzenlenen Bayır Deve Güreş Festivali'nden elde edilecek olan gelirin, mahallede bulunan okulun ihtiyaçları için kullanılacağını söyledi. Gümüş, deve güreşlerinin Yörük kültürünün bir ürünü olduğunu ve bu nedenle deve güreşi kültürünü sürdürmeye çalıştıklarını belirtti.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV