Dünyada sadece 42 tane var!

Dünyada sadece 42 tane var!

Ortaca ilçesinde yaklaşık değeri 1 milyon dolar olan ve dünyada sadece 42 tane bulunan Atina Dekadrachm sikkesini alıcı kılığındaki jandarmalara satmaya çalışan 6 kişi suçüstü yakalandı.
Ortaca’nın Sarıgerme Mahallesi’nde şüpheliler, alıcı kılığındaki jandarmaya M.Ö. 5. yüzyıla ait olan, dünyada sadece 42 adet bulunan Atina Dekadrachm sikkesini satmak isterken suçüstü yakalandı. Ön yüzünde tanrıça Athena, arka yüzeyinde ise ters bir baykuşun kabartmalarının bulunduğu, 42 gram ağırlığındaki sikkenin fiyatının 1 milyon dolar olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan T.Ş, S.K., M.K., E.Ç., R.K. ve M.E.Ç., jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılacak.
ATİNA DEKADRACHM SİKKESİ
Bu sikke dünyaca ünlü kolleksiyoner Harlan Berk’in ilk yüz antik sikke listesi arasında yer alıyor. Dünyada sadece 42 adet orijinal örneği biliniyor. Bu gümüş sikke en çok aranan antik sikkeler arasında yer alır. Milattan Önce 467-465 yılları arasına tarihlenmektedir. Sikkenin ön yüzünde tanrıça Athena ve arka yüzünde ters bir baykuş bulunur. Ağırlığı ise 42.5 gram.
 

Gülcan Uslu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90