Festival, büyük bir coşkuyla başladı

Yatağan Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Geleneksel Gençlik, Kültür ve Sanat Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı. Animatörlerin de katıldığı kortej yürüyüşünde renkli görüntüler oluşurken, vatandaşlar festivale yoğun ilgi gösterdi.

Burak Alper Kuş
Festival, büyük bir coşkuyla başladı

Yatağan Belediyesi 18. Geleneksel Gençlik, Kültür ve Sanat Festivali, Belediye Meydanından başlayan kortej yürüyüşüyle başladı. Dev Türk bayrağı ve Atatürk posteriyle yürüyen kalabalığa, animatörlerin eşlik etmesi, renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Kortej yürüyüşü, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’ndaki Yatağan Belediyesi Ahşap Boya ve Takı Tasarım Kursu’nun sergi açılışıyla son buldu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından etkinliğe katılanlar, kadınların hazırladığı el emeklerini inceledi.

Festival, amfi tiyatroda düzenlenen Ahi Sinan Folklor Araştırma Derneği (ASFAD) ekiplerinin halk oyunları gösterileriyle sürdü.

“Onlar kurdu, inşallah biz de bu güzellikleri yaşatacağız”

Burada konuşan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, 4 gün sürecek festivalin açılışına katılan herkese teşekkür etti.

Toksöz, festival için kadınların ve çocukların uzun süredir hazırlandığını kaydederek, “Halk oyunları ekibimiz ve el sanatları kursiyerlerimizin yaklaşık 8 aydır yürüttükleri çalışmalar, festival boyunca sizlerin huzurunuzda olacak. Festivalimizin bu yılki formatında biraz değişiklik yaptık. İnşallah beğenirsiniz. Festivalin bugün bu noktaya gelmesinde emeği geçen bizden önceki yönetimdeki arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Onlar kurdu, inşallah biz de bu güzellikleri yaşatacağız. Festivalin yapılmasında büyük emeği bulunan Hakan Çetincan’a da ayrıca teşekkür ediyorum. Güzel gören göz olma dileğiyle, güzel görüp güzel söyleyen söz olma dileğiyle, festivalimizin güzellikler içerisinde geçmesini istiyorum. Son olarak Yatağan Belediyesi’ndeki çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Muğla Valisi Esengül Civelek ise, Yatağan’da 18 yıldır düzenlenen festivalde Yatağanlılarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Yatağan Belediyesi’nin başarılı bir çalışmayla güzel bir organizasyona imza attığını vurgulayan Civelek, “Yarınlarımız, geleceğimiz, geleceğimizin teminatı geçlerimizi, kültür ve sanatla buluşturan, birlik, beraberlik, sevgi, saygı ve hoşgörü duygularımızı pekiştiren ve siz değerli vatandaşlarımızın moral değerlerini yükselten festivalin başarılı geçmesini, hayırlara vesile olmasını diliyor, festivalin düzenlenmesinde başta önceki dönem belediye başkanlarımız ve mevcut belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen tüm taraflara teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Toksöz tarafından günün hatırasına Civelek’e plaket sunuldu.

Program, halk oyunları ekiplerinin gecenin ilerleyen saatlerine kadar sergilediği oyunlarla sürdü.

Festivale, Muğla Valisi Esengül Civelek, Yatağan Kaymakam Vekili Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Festival, ikinci gününde ASFAD Gençlik Konseri, üçüncü gününde Muğla Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Konseri ve dördüncü gününde Emre Aydın Konseriyle sürecek. Ayrıca, festival boyunca, Kaya Köstepen Şehir Stadı çevresine kurulan panayır alanı açık kalacak.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER