27 Mayıs 2018 Pazar

7 suçtan aranan zanlı, sahte para operasyonunda yakalandı

“Gladyatörler Kenti” yeniden spor oyunlarına ev sahipliği yapacak

Bölgedeki en büyük spor okuluna sahip olması nedeniyle “Gladyatörler Kenti” olarak bilinen Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yapılacak “Olimpik Gün” etkinlikleri için çalışmalar sürüyor.

06 Mayıs 2017 Cumartesi 14:28
Bu haber 1019 kez okundu
“Gladyatörler Kenti” yeniden spor oyunlarına ev sahipliği yapacak

Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti, yaklaşık 2 bin yıl sonra yeniden spor etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nce (TMOK) Türkiye’nin dört ilinde gerçekleştirilecek “Olimpik Gün” etkinliklerinin bir ayağı da, bölgenin en büyük spor okullarından birine ev sahipliği yapması nedeniyle “Gladyatörler Kenti” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenecek.

15 Mayıs’ta düzenlenecek etkinlik öncesinde tarihi kente gelen heyet, çalışmaları yerinde inceleyerek planlamalar gerçekleştirdi.

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Öçalmaz, TMOK Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel ve ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan heyet, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşliğinde, sağanak yağmur altında kenti gezdi.

İlk defa antik kentte düzenlenecek

İnceleme gezisinin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Öçalmaz, TMOK tarafından Stratonikeia’da düzenlenecek “Olimpik Gün” etkinliklerinde, Muğla ve ilçelerinden gelen yaklaşık bin 200 öğrencinin antik kentte sportif etkinliklere katılacağını söyledi.

Öçalmaz, olimpik düşünceyi ve spor kültürünün gençler arasında yaygınlaştırılması için düzenlenen etkinliğin, ilk defa bir antik kentte düzenleneceğinin altını çizerek, “Bu aklan içerisinde aynı zamanda gymnasium denen çok önemli bir yer var. Bu yerde, kültürümüzün sportif faaliyetlerle birlikte geçmişten günümüze yansıması şeklinde karşımıza çıkacak. Bu noktada gymnasium dediğimiz alanda da eski sporlardan günümüze kalan modern sporlara kadar bütün spor branşları ile ilgili somut olarak yapılan çalışmalarla da çocuklarımızı buluşturmak istiyoruz. Böylelikle bir farkındalık yarataraktan Olimpik Gün etkinliğine projesini 205 ülkede yapılan bir projeyi ilimizde de yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Geleneksel ve modern oyunlar harmanlanacak

Etkinlikler çerçevesinde güreş, atletizm, boks ve okçuluk gibi modern sporların yanı sıra mendik kapmaca, yakan top, yedi kiremit, halat çekme çuval yarışı, topaç ve çivili futbol gibi geleneksel oyunların oynanacağını aktaran Öçalmaz, şöyle konuştu:

“Modern branşlar içerisine baktığımız zaman geçmişten bugüne mesela yağlı güreş var. Yağlı güreşi şuanda da yapıyoruz ama eski kültürümüzde bu da var. Olimpik branşlar içerisinde güreşimizin yeri, çok eskilere dayanıyor. Antik çağlarda da aynı şekilde yapılıyor. Hatta gördüğünüz gibi mevcut alan içerisinde antik kendimizin gymnasiumu içerisinde de bu sporcuların yağlanmasıyla ilgili alanları dahi görebiliyorsunuz. Bu etkinlikte güreş de olacak. Okçuluk branşı da bunun içerisinde olacak. Modern branşlardan oryantiring olacak. Dolayısıyla hepsini bir araya harmanladığımız zaman 8-10 branşta çocuklarımızı ve gençlerimizi geçmişten günümüze bütün spor branşları ile ilgili bir araya getirip buluşturacağız ve olimpiyat sporcularımızı da çocuklarımızla bir araya getirip onlarında olimpizim ruhuyla ilgili, olimpiyat kültürü ile ilgili çocuklarımıza kendi hayat hikayelerini kendi yaşantıları ile ilgili bilgi aktarılmasını sağlayacağız.”

Etkinlik, olimpik ruhun benimsenmesini hedefliyor

TMOK Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel ise, Olimpik Gün etkinliklerinin, 1987 yılından bu yana dünyadaki bütün olimpiyat komitelerince düzenlendiğini söyledi.

“Olimpik İnsan” kavramının oluşturulabilmesi için düzenlenen etkinliklerin, genç nesiller için önemli bir eğitim fırsatı olduğunu kaydeden Tel, “Olimpik Gün etkinliklerinde 2014 yılından bu yana Koç Holding sponsorluğunda farklı bir konsept uygulanmaktadır. Yarıdan fazlasını genç nüfusun oluşturduğu ülkemizde, çocuklara ileriye dönük spor alışkanlığı kazandırmak ve onları erken yaşta olimpik değerlerle buluşturabilmek hedefiyle 9-12 yaş grubundaki öğrencileri hedef alan proje, sporun bir yaşam biçimine dönüşmesi ve olimpik ruhun benimsenmesi için erken yaşta gerçekleşen bir dokunuştur” dedi.

Tel, Stratonikeia’daki çalışmaların sonuna geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Tüm dünyada Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Milli Olimpiyat Komiteleri tarafından ‘hareket et’, ‘öğren’, ‘keşfet’ sloganı ile kutlanan ve ülkemizde de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) ekinlikleri ile gelenekselleşen Olimpik Gün’ün bu yılki ilk organizasyonu, 15 Mayıs’ta Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenecek. Gladyatörler Kenti’nde düzenlenecek bu etkinliğin kusursuz bir şekilde geçmesi için ilgili tüm kurumlar yoğun bir mesai harcıyor.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV