Gladyatörler Kenti’nde İdil Biret konseri

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi'ndeki Stratonikeia Antik Kenti’nde piyano sanatçısı İdil Biret ve belediye orkestrası konser verdi.

Gladyatörler Kenti’nde İdil Biret konseri
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir ve Yatağan belediyelerince Stratonikeia Antik Kenti'ndeki amfi tiyatroda düzenlenen konserde, Şef Münir Akalın yönetiminde piyano sanatçısı İdil Biret ve belediye orkestrası sahne aldı.

3 bin yıllık antik kentteki konseri, çok sayıda müziksever takip etti.

Konserin ardından muhabirimize açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Stratonikeia’daki konserin bu yıl ikincisini düzenlediklerini ve geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

Gürün, Stratonikeia’nın tanıtımın önemine vurgu yaparak, “Önemli bir geçmişe sahip, dünyanın en büyük mermer kenti olan Stratonikeia’da, dünya çapındaki sanatçımızla hemşerilerimizi buluşturmak bizim için büyük bir onurdur. Böyle büyük bir kitle, sessizlikle ve huşu içerisinde sanatçımızı izledi. Vatandaşlarımız çok mutlu şekilde buradan ayrılıyorlar” dedi.

Kültürel değerlere sahip çıkıp, kentte yaşayanları müzikle ve sanatla buluşturmaya çalıştıklarına işaret eden Gürün, “Sanat ve kültür insanları bir araya getiren, birleştiren ve pozitif duyguları uyandırmaktadır. Burada Muğla’nın tüm ilçelerinin yanı sıra diğer illerden gelen ziyaretçilerden oluşan kitle bir araya geldi ve aynı duyguları yaşadı. Bu da bizim için çok önemliydi. Barış, sevgi, hoşgörü ve kültür kenti olan Muğla’da bu etkinlik bizim için çok önemliydi. İnşallah gelecek yıllarda da bu etkinlikler devam eder” diye konuştu.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise, İdil Biret ve binlerce müzikseveri kentte ağırladıkları için çok mutlu olduğunu kaydetti.

Konsere gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Söğüt, kentin yılın her günü yerli ve yabancı konuklarını ağırladığını vurgulayarak, “Stratonikeia Antik Kenti’nde biz antik döneme ait eserleri ayağa kaldırıyoruz. Bunlardan birisi de tiyatrodur. Tiyatroda da restorasyon gerçekleşiyor. Dünya Kalkınma Ajansı’ndan burayla ilgili projemiz de çıktı. Bu sayede tiyatronun büyük bir kısmı tamamlanacak ve aşamalar halinde daha geniş bir kısmını kullanıyor olacağız” dedi.

Kentteki çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Söğüt, şöyle konuştu:

“Daha önceki dönemlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle kazı ve restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün destekleri var. Valiliğimiz desteğiyle Şaban Ağa Camisi’nin restorasyonu tamamlandı. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Beylikler Dönemi hamamını restore etmiştik. Bundan sonra tiyatroda ve kentin diğer bölümlerindeki çalışmalarımız devam edecek. Antik dönemden günümüz tüm yapılarda kazı, restorasyon, konservasyon ve koruma çalışmalarını sürdürüyoruz.”

Konser sonunda CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İdil Biret ve Münir Akalın’a çiçek verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER