Güreşçi boğalar, ilk defa Yatağan arenaya çıktı

Yatağan ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen Boğa Güreşleri’nde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 140 boğa güreşti.

Burak Alper Kuş
Güreşçi boğalar, ilk defa Yatağan arenaya çıktı

Yatağan ilçesinde, Yatağan Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Yatağan Boğa Güreşleri 140 boğa güreştirildi.

Orman Kavşak Sahası’ndaki arenada gerçekleştirilen güreşleri, kamyon kasaları ve traktörlerin üzerinde yaklaşık 5 bin kişi izledi. Saha çevresinde sahiplerinin elinden kaçan boğaların vatandaşlara zarar vermemesi için güvenlik tedbirleri alındı. Güreş sırasında alandan kaçan iki boğa, boğaların güreş alanına giriş yaptığı kapının açık olmasından faydalanarak alanı terk etti. Seyircilerin arasına dalan boğalar, 57 yaşındaki Müceylan Özdemir’i ezdi. Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, vücudunda ezilmeler ve yaralanmalar oluşan kadına olay yerinde ilk müdahaleyi yaparak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk etti. Yaralı kadın, tedavisinin tamamlanmasının ardından hastaneden taburcu edilirken vücudunun çeşitli yerlerine dikiş atıldığı öğrenildi.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, yaptığı açıklamada, boğa güreşlerinin Muğla'nın önemli kültürel etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların, boğa güreşiyle eğlenme ve stres atma şansı yakaladığını kaydeden Toksöz, “Yatağan’da güreşçi boğası olan 23 vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın da katılımıyla ev sahipliğimizde bir boğa güreşi düzenlemek istedik. Halkımız için sosyal aktivite olarak düzenlediğimiz güreşleri, önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. İlçemizdeki boğa sahipleri, çeşitli şehirlere giderek ilçemizi temsil ediyor, inşallah bundan sonra Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen boğa sahiplerini ilçemizde ağırlayacağız” dedi.

Yatağan Belediyesi tarafından düzenlenen deve güreşlerinin ardından boğa güreşlerinin de düzenlenmeye başladığını belirten Toksöz, güreş sırasında yaralanan vatandaşa geçmiş olsun dileklerini iletirken, “Boğa güreşinin düzenlenmesinde büyük emeği olan tertip komitesine çok teşekkür ediyorum. Günay Bilgin, Erkan Kibar, Doğan Şahin, Ercan Özkan ve Remzi Çay başta olmak üzere Yatağan Belediye Başkan yardımcıları İsmail Kaya ve Ahmet Yunus Tuna, gereken düzenlemeyi yaptı. Güreşlerimize 140 boğa katıldı. Güreşlerimizin Yatağan’a hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68