Kültür turizmine “tuvalet” engeli

Karia ve Likya uygarlıklarının hüküm sürdüğü Menteşe'de, restorasyon çalışmalarıyla canlandırılmaya çalışılan kültür turizmi, tuvalet engeline takıldı.

Kültür turizmine “tuvalet” engeli

Tarihi Arasta ve Zahire Pazarını gezen yabancı turistlerin, 28 yıldır aynı kişinin işlettiği bakımsız belediye tuvaleti nedeniyle özel işyerlerinin tuvaletlerini kullanmak zorunda kaldıkları ileri sürüldü.

Tuvaletin durumunu ‘içler acısı’ olarak nitelendiren esnaf, “Ondan sonra ‘Menteşe’ye neden turist gelmiyor?’ diye konuşuyorlar. Gelmez tabi. Bırakın turistleri biz bile tuvaleti kullanamıyoruz.” diyerek duruma tepki gösterdi.

28 yıldır tuvaletin işletmeciliğini yapan Sebahattin Tahta da durumdan şikayetçi olduğunu belirterek, “Belediyeden geldiler fotoğraf çekip gittiler. Ben de bakım yapılmasını istiyorum.” dedi.

Kültür turizminden hak ettiği payı alması için çeşitli çalışmaların yürütüldüğü Menteşe’de, yerli ve yabancı turistler, 28 yıldır aynı kişi tarafından işletilen belediye tuvaletinin hijyen ve yeterlilik bakımından eksik olması sebebiyle esnaf tuvaletlerini kullanmak zorunda kalıyor.

Dizi ve sinema filmine ev sahipliği yapan kent, tarihi hanları, kendine özgü ahşap mimarisiyle birçok turistin dikkatini çekiyor.

Restore edilen tarihi Arasta ve Zahire Pazarı ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında. Ziyaretçiler, Karia ve Likya uygarlıklarının hüküm sürdüğü, Asar Dağı eteklerine kurulmuş kentin, tarihi hanlarına, kendine özgü ahşap mimarisiyle 400'ü birinci derece tescilli, 4 bin 400 tarihi binalarına ilgi gösteriyor.

Yapılan restorasyon ve düzenleme çalışmalarına rağmen kente yeteri kadar turist çekilemiyor. Kurumlar vasıtasıyla kente gelen tur kafilesi yok denecek kadar az iken, bireysel çabalarla kente haftanın belli günlerinde turist kafileleri geliyor.

Ancak, 28 yıldır aynı kişi tarafından işletilen ve hijyen yönünden yetersiz ve bakımsız olan belediye tuvaletini kullanamayan turistler, Arasta esnafından tuvaletleri kullanmak için izin istemek zorunda kalıyor. 

Sifonları arızalı, kapısı kilitlenmeyen, ampulleri olmayan tuvaletler, hijyen bakımından da turistler tarafından tercih edilmiyor.

“GERÇEK TÜRKİYE’Yİ GÖRMEK İSTİYORLAR”

Corendon-tur yetkilisi Cengiz Çapa, perşembe, Salı ve Çarşamba günleri Menteşe’ye kafileler getirdiklerini söyledi.

Genelde Hollandalıların geldiğini belirten Çapa, “Özellikle eski evleri, dükkanları, beylik dönemi camileri, hamamları gezdiriyoruz. İnsanların hoşuna gidiyor.” dedi.

Turistlerin, turistik bölgelerdeki yaşamdan bıktığını aktaran Çapa, “ ‘Restoranların adı, hatta çalan müzik bile yabancı’ diyen turistler var. Adamlar, ‘Biz Türkiye’ye mi yoksa Avrupa’da bir yere mi geldik?’ diyorlar.” diye konuştu.

Çapa, turistlere gerçek Türkiye’yi göstermek istediklerini dile getirerek, “Ben onlara ‘gelin sizi Menteşe’ye götüreyim’ diyorum. Gerçek Türkiye’yi göstermek amacıyla buraya getiriyoruz.  Helvamızı, simidimizi yiyoruz. Fırından ekmek alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HER HAFTA FARKLI ROTA

Turistlerin, restore edilen eski Muğla evlerine de büyük ilgi gösterdiğini anlatan Çapa, şunları kaydetti:

“Her hafta değişik bir rota çizmeye çalışıyoruz. Duruma göre 10-12 kişilik gruplar getiriyoruz. Bazen haftada 4 gün geldiğimiz oluyor.20-30 kişilik gruplar getirmek istemiyoruz. Çünkü sokaklar çok dar. Trafik ve dar sokaklar nedeniyle büyük gruplarla gezemiyoruz.”

“KÜLTÜR YAŞATILIYOR”

Kafile ile Menteşe’ye gelen Hollandalı bir turist, Menteşe’nin tarihi evlerini ve Arasta’yı çok beğendiğini ifade etti.

Çok samimi bir kültürün yaşatıldığını anlatan Hollandalı, “Dar sokaklar, geleneksel dükkanlar çok otantik. Evler çok güzel. Özellikle Arastada bir kültür yaşatılarak korunuyor.” dedi.  

TUVALET SORUNU

Arasta esnafı, haftada bir gelen yabancı turist kafilelerinden memnun olduklarını ifade ettiler.

Turistlerin az da olsa Arasta ve çevresine hareketlilik getirdiğini belirten esnaf, “Turistlerin gelmesi tarihi Arasta için iyi bir şey. Ama tuvalet büyük sorun. Yabancı turistler tuvalet konusunda bizden yardım istiyor. Anlaşamadığımız için her zaman yardımcı olamıyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Tuvaletin durumunu ‘içler acısı’ olarak nitelendiren esnaf, şunları kaydetti:

“Kapılar kilitlenmiyor. Sifonlar çalışmıyor. Lambalar yok. Bakımsız durumda. Kötü kokuyor ve hijyenik değil. Ondan sonra ‘Menteşe’ye neden turist gelmiyor?’ diye konuşuyorlar. Gelmez tabi. Bırakın turistleri biz bile kullanamıyoruz. Özellikle bayanlar bu konuda zorluk yaşıyor. Yetkilileri göreve çağırıyoruz. Gerekli çalışmanın yapılmasını bekliyoruz.”

TUVALET İŞLETMECİSİ DE DERTLİ

28 yıldır tuvaletin işletmeciliğini yapan Sebahattin Tahta da tuvaletlerin durumundan şikayet etti.

Herkesin tuvaletleri bedava kullanmak istediğini anlatan Tahta, “Günde ortalama 13 lira kazanıyorum. Belediyeye de aylık 180 lira gibi bir kira ödüyorum. Elektrik, su faturaları da cabası. Emekli maaşım olmasa bunları ödeyemem.” dedi.

Tahta, evde sıkıldığı için bu işi sürdürdüğünü belirterek, “Akşam kapıları kilitlersem, tuvalet önüne pisliyorlar. Açık bırakıyorum, sifon kapaklarını, lambaları çalıyorlar. Belediyeden geldiler fotoğraf çekip gittiler. Ben de bakım yapılmasını istiyorum. Bu yıl son. Bu işi bırakıyorum.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali kemal
ali kemal - 1 yıl Önce

“Günde ortalama 13 lira kazanıyormuş.....

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68