Kuzey Şehir Kapısı, eski ihtişamına kavuştu

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nin Kuzey Şehir Kapısı, yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarının sonucunda yenilendi. Özellikle, Yatağan-Milas karayolundan görünmesi nedeniyle dikkatleri üzerine çeken Kuzey Şehir Kapısı, kente olan ilgiyi de artırdı.

Kuzey Şehir Kapısı, eski ihtişamına kavuştu

Eskihisar Mahallesi’ndeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Türk Tarih Kurumu, Yatağan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi’nin destekleriyle, kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

Helenistik dönemden Cumhuriyet dönemine aralıksız iskanın bulunduğu kenti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret etmesiyle birlikte çalışmalar hız kazandı.

Bu çalışmalar kapsamında, Stratonikeia Antik Kenti’yle Lagina Kutsal Alanı’nı arasındaki Kutsal Yola açılan Kuzey Şehir Kapısı yenilendi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Kuzey Şehir Kapısı’nın Milattan Sonra 139 yılında meydana gelen bir depremde yıkıldığını kaydederek, “Kuzey Şehir Kapısı, Lagina Kutsal Alanı’na giden Kutsal Yol’a açılan önemli bir yerdir. Buradaki çalışmamız yaklaşık 2 yıldır sürüyor. Çalışmalarımız neticesinde buradaki iki kapıyı da aslına uygun şekilde restore ettik” dedi.

Söğüt, Kuzey Şehir Kapısı’nın öneminden bahsederek, “Bu kapı, kent ve antik dönem için büyük önem arz ediyor. Antik dönemde, Anadolu coğrafyasında şehrin iki giriş kapısının bulunduğu tek yer, Stratonikeia Antik Kenti’dir. Bu iki kapının arasında da çeşme anıtı yer almaktadır. Roma İmparatoru Antoninus Pius’un ekonomik desteğiyle yapılan Kuzey Şehir Kapısı, 1870 yıl sonra yeniden ayağa kaldırıldı. Daha sonra ise aynı depremde zarar gören Maximus’un desteğiyle yapılan caddeyi de yeniledik. Stratonikeia’daki tüm dönemlere ait yapıları koruyarak ziyaretçilerin gezebileceği bir kent haline getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90