Meslek hayatı boyunca yaşadıklarını dizelere döktü

Yatağan ilçesinde Türkçe öğretmeni olarak görev yapan İlyas Doğan, 15 yıllık meslek hayatı boyunca çevresinde ve Türkiye’de yaşanan olayları, “Şerif’in Hikâyesi” adlı şiir kitabında anlattı. Doğan, yayımladığı ilk şiir kitabının ilk nüshalarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya gönderdi.

Meslek hayatı boyunca yaşadıklarını dizelere döktü
Meslek hayatında 15 yılı dolduran 38 yaşındaki Türkçe öğretmeni İlyas Doğan, 25 şiir ve 2 hikâyeden oluşan ilk şiir kitabı “Şerif’in Hikâyesi”ni yayımladı.

Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’ndeki Ayser-Kazım Eren Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliğinin yanı sıra müdür yardımcılığı görevini de yürüten Doğan, muhabirimize yaptığı açıklamada, şiir yazmaya üniversite yıllarında merak saldığına değindi.

Öğretmenlik mesleğine başladığı günden beri çevresinde ve Türkiye’de yaşanan sosyal, duygusal ve kültürel bir takım olayları şiirlerinde yansıtmaya çalıştığını belirten Doğan, Siirt, Van ve Muğla’daki görevleri sırasında yazdığı şiir ve hikâyelere kitabında yer verdiğini ifade etti.

Şiirlerinde daha çok çocuk temasını ön planda tuttuğunu kaydeden Doğan, “Kitap yazmaya, önce eşim daha sonra çevremdeki arkadaşların telkinleriyle karar verdim. 2016 yılının ocak ayında bu girişimlerim başladı. Yaklaşık bir aylık çabadan sonra 15 Şubat 2016 tarihinde ilk kitabım olan ‘Şerif’in Hikâyesi’ adlı kitabımı piyasaya sürdüm” diye konuştu.

Şerif’in Hikâyesi’nde, makineleşmeye kurban giden öküzü anlattı

Doğan, kitabında 25 şiirin yanı sıra 2 hikâye bulunması nedeniyle kitabı için “şiir-öykü koalisyonu” yakıştırması yapıldığını ve bunun haklı bir yakıştırma olduğunu söyledi.

Kitaba ismini veren “Şerif’in Hikâyesi” adlı şiirinin kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu aktaran Doğan, “Şerif’in Hikâyesi, hepimizin muhakkak tanık olduğu, çiftçinin gözbebeği olan öküzün dramını anlatmaktadır. Bu öküz bir çiftçiye hizmet etmiş, daha sonra çiftçi makineleşmeyle birlikte traktörle buluştuktan sonra öküz son nefesini, kasap dükkânında, bir Bursa bıçağının ışıltısında vermiştir” dedi.

Aylan Kurdi’nin yaşadıkları, dizelere döküldü

Kitabında yer alan “Bir Çocuğun Seyir Defteri” adlı şiirin 8 farklı şiirden oluştuğunu ve bu şiirlerde, zorluklar yaşayan çocukların günlüklerine yazmak isteyebileceği cümleleri dizelere dökmeye çalıştığını belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Öncelikle bunların başında, Suriye’den ülkemize gelmiş sığınmacı konumunda olan ve Avrupa’ya doğru yol alan, bu özgürlük yolunda hayatını kaybeden bebeğimiz Aylan Kurdi’nin hikâyesi bulunmaktadır. Bunun dışında hastane odalarında lösemiyle boğuşan, engelli bir hayat süren, çocuk yaşta gelin olan, bir şeker yüzünden kavga eden çocukların hikâyeleri de ‘Bir Çocuğun Seyir Defteri’nde, şiirsel bir anlatımla yer almaktadır.”

İlk nüsha cumhurbaşkanı ve başbakana

Doğan, 15 Şubat’ta yayımlanan ilk kitabının ilk nüshalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra kamu, kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine, çeşitli yayınevlerine, şair ve yazarlara gönderdiğini dile getirdi.

Ekonomik kazanç sağlamak için kitap yazmadığını, amacının Türkçe’nin dil bayrağını, en üst seviyede dalgalandırmak olduğunu belirten Doğan, şunları kaydetti:

“Kitap, yakın çevremdekiler tarafından büyük bir beğeni topladı. Bu beğeniler de tarafıma ulaştığında açıkçası ben de mutlu bir şekilde bunları değerlendiriyorum. Çünkü şairin en temel amaçlarından birisi, okuyucunun tepkisini almasıdır. Şair, okuyucunun tepkisini aldıktan sonra belki hata yaptığı veya düzeltme gereksinimi duyduğu bazı noktalarda, yeni bir bakış açısı geliştirecektir.”

İlk kitabının ardından okur değerlendirmeleri de dikkate alarak ikinci kitabı için çalışmalara şimdiden başladığını kaydeden Doğan, “Bizim gibi genç yazar ve şairlerin, önündeki en büyük engel kitapları yayınlamak ve ülke geneline dağıtmak sorunudur. Bu açıdan yayın evlerinin, genç yazar ve şairlere, bu noktada büyük bir destek sunmaları gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95