Misafir öğrenciler, 3 bin yıllık kentte “Erik dalı” oynadı

Yurt dışından misafir olarak geldikleri Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdi. Öğrencilerin, gezi sırasında meclis binasında “Erik dalı” şarkısıyla oyun oynaması renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Burak Alper Kuş
Misafir öğrenciler, 3 bin yıllık kentte “Erik dalı” oynadı

Denizli Pamukkale Üniversitesi’nin Dil Öğretim Araştırma Merkezi’nde Türkçe eğitim gören 32 öğrenci, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve öğretim görevlileri eşliğinde Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi.

Aynı zamanda üniversitenin öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün kazı başkanlığında yürütülen çalışmaları hakkında Söğüt’ten bilgi alan heyet, kenti kezdi.

Kentteki gezi sırasında meclis binasını inceleyen heyet, öğrencilerin “Erik dalı” adlı şarkıyı çalması üzerine oynamaya başladı. Yabancı öğrencilerin Türkiye’nin yöresel oyunlarını büyük bir ustalıkla oynaması renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Gezinin ardından açıklamalarda bulunan Rektör Bağ, “Çeşitli ülkelerden gelen 32 öğrencimiz eğitimlerini bizde görüyorlar. Ekim ayından beri okulumuzda Dil Öğretim Araştırma Merkezi’nde Türkçe eğitimi alıyorlar. Belirli bir eğitimin ardından ilimizi ve çevremizi tanımaları için buna benzer etkinlikler düzenliyoruz. Bu sayede hem kültürümüzü hem de yöreyi tanımalarını istiyoruz. Öğrencilerimiz aynı zamanda kültür elçileri, burada öğrendiklerini ülkelerine aktarıyorlar. Bu öğrencilerimiz, dil eğitiminden sonra bölümlere geçecekler ve 4 yıl daha okuyacaklar. Eğitimlerinin ardından birçoğu kendi ülkesine geri dönecek. Dönecek olan öğrencilerimizin buradan ayrıldıktan sonra güzel anılarla ayrılmalarını istiyoruz. Onun için bu tür organizasyonlar düzenliyoruz” diye konuştu.    

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56