Muğla bez bebekleri, Çorum’a örnek oldu

“Muğla Bez Bebeği Yapımı Projesi”nin benzeri, Muğla Vali Yardımcılığı görevinden 2018’de Çorum İskilip Kaymakamlığına atanan Beyazıt Bestami Alkan tarafından İskilip’te hayata geçirildi.

Muğla bez bebekleri, Çorum’a örnek oldu

Muğla’dan usta öğretici Hasan Şimşek’in eğitim verdiği Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri gözetiminde 60 ev hanımının katıldığı kurs sonunda, hem bölge tanıtımına hem de ev hanımlarının aile ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2017’de hayata geçirilen “Muğla Bez Bebeği Yapımı Projesi” Çorum’a örnek oldu.

Dönemin Muğla Vali Yardımcısı Beyazıt Bestami Alkan, 2018’de Çorum’un İskilip ilçesine kaymakam olarak atanınca, kendisine hediye edilen Muğla Bez Bebeği’nin İskilip’te de üretilmesi ve ev ekonomisine katkı sağlaması amacıyla kurs açtı.

Muğla’dan usta öğretici Hasan Şimşek’in eğitim verdiği Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri gözetiminde 60 ev hanımı, ‘Eren ve Ceren Projesi’ adı verilen Çorum Bez Bebeği’ni üretmeye başladı.

Projenin tamamlanmasının ardından hem bölge tanıtımına hem de ev hanımlarının aile ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

Kursun usta öğreticisi Hasan Şimşek, gazetemize yaptığı açıklamada, bez bebeklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescilli olduğunu söyledi.

2017’de Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından “Muğla Bez Bebeği Yapımı Projesi”nin hayata geçirildiğini hatırlatan Şimşek, “Bütçesini onlar karşıladı. Bozüyük Mahallesinde çoğunluğu ev hanımı 14 öğrenciye eğitim verdim. İğnesini, ipliğini, kumaşını bütün malzemelerini devlet karşıladı. Kurs boyunca da bin adet bebek ürettik. Bez bebeklerin satışının ardından kursiyer başına 7 bin 500 liralık bir gelir sağlanacak.” dedi.

Şimşek, projeye önemli katkılar sunan dönemin Muğla Vali Yardımcısı Beyazıt Bestami Alkan’ın Çorum’un İskilip ilçesine kaymakam olarak atandığını ifade etti.

İskilip’e, ‘hayırlı olsun’ ziyaretine gittiğini anlatan Şimşek, “Giderken bir tane Muğla kadını, bir tane de Muğla efe bebeğini, kaymakamımıza hediye olarak götürdüm. Ziyaret Çorum basınında haber olunca, kaymakamımıza, ‘Neden Çorum bebeği yapmıyoruz?’ diye sorular gelmiş. Kaymakamımız da beni arayarak, ‘burada da yapabilir miyiz?’ diye sordu. ‘Tabi ki’ dedim. Verileri ve fotoğrafları bana gönderdiler. 1 ay üzerinde çalıştık. Muğla bebeklerinin erkek ve kadın olarak Çorum versiyonunu yaptık.” diye konuştu.

Muğla bebekleri model oldu

Şimşek, Muğla bebeklerinin Çorum’da model olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Muğla’dan İskilip’e gittim. Halk Eğitim Merkezi hocalarına 5 gün eğitim verdim. Kalıpları ve malzemeleri teslim ettim. Orada 60 öğrenciyle kurs açtılar. Aynı şekilde tüm malzemeyi devlet karşılıyor. Kadınlar bunu ürettiği zaman evlerine ciddi bir para götürecek. Bir de bölgeye dışarıdan gelen yabancılar, bizde Muğla’nın, orada da Çorum bebeklerini alacaklar. Tanıtıma da katkı sağlanacak.”

Eren ve Ceren bebek

Şimşek, İskilip’teki bebek modellerinin, bir köyde yaşayan ‘Eren ve Ceren’ adlı ikiz kardeşler olduğunu belirterek, “Projenin adı da ‘Eren ve Ceren bebek’ oldu. Proje bittikten sonra onların köyüne ziyarete gittik. Yöresel kıyafetler giydiler. Onlara model oldukları bebekleri ve Türk bayrağı hediye ettik. Köylüler için de gurur kaynağı oldular.” dedi.

“Muğla bez bebeği yapımı projesi”

Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Muğla’nın yöresel farklılıklarını ortaya çıkarmak ve tanıtmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında hazırlanan, “Muğla Bez Bebeği Yapımı Projesi” 2017’de hayata geçirildi.

Yatağan’ın Bozüyük Mahallesinde yaşayan ve ev hanımlarının katıldığı kursta, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenen “Muğla bez bebeği” yapımı öğretildi. Kurslarda yapımı öğretilen yöresel giysiler giydirilmiş bebekler, kursun ardından kadınların ailelerine ekonomik katkı sağlamak için satışa sunuldu.

Dizi ve film çekimleri nedeniyle yerli turistlerin ve tarihi doğal dokunun korunması nedeniyle de yabancı turistlerin ilgisini çeken Bozüyük’te, bölge ekonomisinin kalkınması için Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tarafından mahalleye yerleştirilen stantlarda, kursiyerlerin hazırladığı bez bebekler yer aldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68