Muğla’da Ahilik Haftası etkinliği

Muğla’nın Menteşe ilçesinde Ahilik Haftası nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Muğla’da Ahilik Haftası etkinliği
 Menteşe ilçesindeki Kurşunlu Meydanı’nda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ev sahipliğinde tören düzenlendi.

Törende, meslek ustaları tarafından berberlik, ayakkabı tamirciliği, terzilik, süpürge yapımı ve yorgan dikimi gibi geleneksel mesleklerin gösterisi yapıldı.

Törende konuşan Muğla Valisi Esengül Civelek, bütün güzel meziyetleri içerisinde barındıran Ahilik kültürünün yaşatılmasının önemine vurgu yaptı.

Civelek, Ahilik kültürünün sanayi ve ticaret odaları, esnaf odaları, kooperatifler, sendikalar, belediye, Bağ-Kur, KOSGEB, Türk Patent Enstitüsü, Türk Standartları Enstitüsü gibi kamu kurum ve kuruluşlarının temelini oluşturduğunu kaydederek, “Ahilik kurumunun toplumsal birliğin, beraberliğin, barışın, huzurun sağlanması sürecinde önemi var olacaktır ve bu kurum, bu kültür, bu felsefe geçerliliğini koruyacaktır” dedi.

Bazı mesleklerin gelişen teknoloji nedeniyle unutulmaya yüz tuttuğunu kaydeden Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban da, “Bir eğitimci olarak okullar kapandığında çocuklarımızı bu mesleklerin yaşaması adına bu esnaflarımızın yanına verelim ve bu meslekler gelecek nesillere de taşınsın” diye konuştu.

Etkinliğin ev sahibi MUTSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise, Ahilik kültürünün yaklaşık 900 yıldır Türk sanat ve meslek hayatına yön verdiğini söyledi.

Ahilik kültürünün dünyadaki ilk meslek örgütü olduğunu belirten Karakuş, şöyle konuştu:

“Tüm dünyada özel sektörün çatısını oluşturan oda sistemi, esnaf sistemi 900 yıl önce bizim attığımız Ahilik ve yoncalık sisteminin kopyasıdır. Bütün dünyadaki oda sistemi aslında bizim yüzyıllar önce uyguladığımız yoncalık sistemimin bir kopyasıdır. Yani biz onlardan oda sistemini almadık, onlar bizden oda sistemini aldılar. Şimdilerde yabancıların bizlere öğretmeye çalıştığı iş ahlakı meslek standartları, meslek eğitimi, sınai mülkiyet hakkı gibi kavramları dünyaya öğreten, bu topraklarda doğan ahilik kültürüdür.”

Konuşmaların ardından ‘Yılın Ahisi’ seçilen oto elektrik ustası Ramazan Girgin’e Ahilik Kaftanı’nı Muğla Valisi Esengül Civelek giydirdi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER