Stratonikeia Antik Kenti, emeklilerin gözdesi haline geldi

Çalışma hayatlarını tamamladıktan sonra yeni insanlar ve yerler tanımak maksadıyla kurulan Heredot Üçüncü Yaş Akademisi’nin üyeleri, Stratonikeia Antik Kenti’ne ilgi gösterdi. Yatağan ilçesinde bulunan dünyanın en büyük mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti, özellikle sonbahar mevsimlerinde emeklilerin uğrak yeri haline geldi.

Stratonikeia Antik Kenti, emeklilerin gözdesi haline geldi
 Bodrum ilçesinde, kendi türünde ilk olarak kurulan ve değişik ülkelerden farklı altyapılara sahip yaklaşık 300 üyeye sahip emeklinin oluşturduğu Heredot Üçüncü Yaş Akademisi, Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ne gezi düzenledi.

Geziye katılan yaklaşık 50 kişi, kenti gezerek tarihi eserlerin fotoğraflarını ve görüntülerini kaydetti.

Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluk, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait yapı ve kent dokusunun korunduğu dünyadaki nadir yerlerden biri olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ne hayran kalan emekliler, profesyonel tur rehberi ve arkeolog Mehmet Çuhadar tarafından kent hakkında bilgilendirildi.

Grup adına muhabirimize açıklamalarda bulunan Çuhadar, değişik ülkelerden, mesleklerindeki çalışmalarını tamamladıkları halde faal olmak, yeni insanlar tanımak, yerel ve bölgesel seyahatler yapmak ve üçüncü yaş olarak nitelenen ve halâ hayat dolu oldukları dönemde öğrenimlerine devam etmek isteyen insanların oluşturduğu Heredot Üçüncü Yaş Akademisi’nin öneminden bahsetti.

Bodrum’da kurulan Heredot Üçüncü Yaş Akademisi olarak bölgedeki tarihi ve kültürel yerleri tanımak için geziler düzenlediklerini belirten Çuhadar, “Aslında bu bölge tarihsel açıdan çok önemli. Stratonikeia’nın ardından Lagina ve Osman Hamdi Bey Müzesi’ni de ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Bunlar, çok sayıda turistin gelmesini sağlayacak çok önemli arkeolojik değerler” dedi.

Çuhadar, Heredot Üçüncü Yaş Akademisi üyelerinin Stratonikeia’ya önem verdiğini ve geziye katılamayan üyelerin de en kısa süre içerisinde kente gelerek gezmek istediğini aktararak, “Stratonikeia Antik Kenti’nde kültürel bir gezi gerçekleştiriyoruz. Bölgedeki antik kentleri tanımak için buna benzer geziler gerçekleştiriyoruz. Heyette daha çok Bodrum’da yaşamayı seçmiş, emekli olan çok saygın çeşitli mesleklere ait insanlar var. Mimarlar, öğretmenler, kamuda çalıştıktan sonra emekli olmuş insanlar var” diye konuştu.

Heyet, Stratonikeia’nın ardından Lagina Kutsal Alanı ve Osman Hamdi Bey Konağı’nı gezdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 23:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95