Stratonikeia Antik Kenti’ne 600 yıl sonra atanan piskopostan ilk dua

Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ne atanan Yunan Piskopos 1. Stefanos, beraberindeki heyetle birlikte geldiği antik kentteki tarihi kilise kalıntılarında 600 yıl sonra atanan ilk piskopos olarak duasını okudu.

Stratonikeia Antik Kenti’ne 600 yıl sonra atanan piskopostan ilk dua

Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nin piskoposluğuna atanan 1. Stefanos, beraberinde Leros Piskoposu Paisios ve Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayanlardan oluşan bir heyetle 3 bin yıllık antik kente geldi.

Burada Yatağan Belediyesi adına Cavit Yıldırım, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanlığı çalışanları ve Halk Bilimci Tarcan Oğuz tarafından karşılanan heyet, kenti gezerek bilgi aldı.

Piskopos 1. Stefanos, kentin Kuzey Kapısı yakınında bulunan 1600 yıllık kilisenin kalıntıları arasında dua okuyarak görevine resmen başladı. Piskoposun duasına, beraberindeki heyet de eşlik etti.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Yatağan Belediyesi adına Cavit Yıldırım, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün Ankara’da bulunmasından dolayı Yunan heyeti karşılayamadığını fakat kendileri aracılığıyla selamlarını ilettiğini söyledi.

Yatağan Belediyesi olarak Stratonikeia’ya çok önem verdiklerini belirten Yıldırım, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerle antik kentimizdeki kazı çalışmalarının genişletilmesi ve kentin tamamının ayağa kaldırılması hedeflenmektedir. Buradaki çalışmaların en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz. Stratonikeia, bölgenin en önemli turizm yerleşkesidir. O yüzden oldukça önemsiyoruz. Sizlerin bu ziyaretiniz de bizler için çok önemlidir. Leros Adası’ndaki tüm dostlarımızı Stratonikeia’ya davet ediyorum” diye konuştu.

Piskopos 1. Stefanos ise, Fener Rum Patriği Bartholomeos teveccühü ile yaklaşık 600 yıldır piskoposu olmayan Stratonikeia’ya atanmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Türk – Yunan dostluğunun pekiştirmek amacıyla uzun yıllardır piskoposu olmayan bölgelere atamalar gerçekleştirildiğini kaydeden 1. Stefanos, “Kenti gezerken büyük heyecan yaşadım. Bu heyecanım, buradaki 1600 yıllık kilise kalıntıları arasında yaptığım dua sırasında en üst seviyeye çıktı. Yaklaşık 600 yıldır buraya atanan ilk piskopos benim. Umarım bundan sonraki süreçte de burayı daha sık ziyaret edip Türk – Yunan dostluğunun pekişmesi için çalışacağım” dedi.

1. Stefanos, Stratonikeia’nın bir aşk şehri olduğunu anımsatarak, “Bu göreve atanmam, umarım Türk ve Yunan milletleri arasındaki aşkı yeniden filizlendirir. Yatağan ve Leros Adası arasındaki bağı da güçlendirmek için elimden gelen çabayı göstereceğim. Başta beni bu göreve atayan Fener Rum Patriği Bartholomeos olmak üzere, bizi en iyi şekilde karşılayan ve misafir eden Yatağanlı dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Heyet, ziyaretin ardından ilçeden ayrılarak Yunanistan’ın Leros Adası’na gitmek üzere Bodrum ilçesine hareket etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER