19 Şubat 2018 Pazartesi

7 suçtan aranan zanlı, sahte para operasyonunda yakalandı

Stratonikeia’da İdil Biret izdihamı

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi işbirliğinde düzenlenen “Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve İdil Biret Konseri”ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 3 bin yıllık kentin tiyatrosunda düzenlenen konseri, yaklaşık 10 bin kişi izledi.

04 Ağustos 2017 Cuma 09:52
Bu haber 1119 kez okundu
Stratonikeia’da İdil Biret izdihamı

 Yatağan ilçesindeki UNESCO Dünya mirası geçici listesinde yer alan Stratonikeia antik kentinde piyano ve devlet sanatçısı İdil Biret konser verdi. 3 bin yıllık bir geçmişe sahip antik kentin antik tiyatrosunun 8 bin kişilik oturma bölümü restore edilirken, konseri yaklaşık 10 bin kişi izledi. Konser için antik kente akın eden ve oturacak yer bulamayan vatandaşlar antik kentin tarihi mermerlerinin üzerinde ve yerde oturarak konseri izlediler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesince düzenlenen konserde, Şef Münir Akalın yönetiminde piyano sanatçısı İdil Biret ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası sahne aldı. Devlet sanatçısı İdil Biret, bir buçuk saat sahnede kalırken Mozart’ın eserlerini seslendirdi. Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi ilçelerde tatillerini geçiren yerli turistlerin büyük ilgi gösterdiği konsere toplumun her kesiminden izleyici katıldı.

Konserin ardından açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Stratonikeia yüzyıllar sonra bu kadar bir kitleyle bir araya geldi. Buna vesile olan çok değerli devlet sanatçımız, gururumuz İdil hanıma çok teşekkür ediyorum. Kendisi Aspendos’ta ilk konseri veren ve daha sonra Aspendos çok değişik konserlere ev sahipliği yaptı. Stratonikeia’da da kendisi ilk konseri ve bundan sonra da burası sanata kucak açan yuva olacak” dedi.

Gürün İdil Biret’e konsere katılımı nedeniyle plaket verirken, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, piyano sanatçısı İdil Biret’e özel dizayn edilmiş siyah kalem çalışması ve antik döneme ait sikke görünümlü İdil Biret resminin yer aldığı hediyeyi verdi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV