Stratonikeia'da Türk-Yunan dostluğu sirtakisi

Dünyanın en büyük mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti'nde Türk-Yunan şarkıları ortak dostluk konseri düzenlendi.

Stratonikeia'da Türk-Yunan dostluğu sirtakisi

Dünyanın en büyük mermer kenti olarak kabul edilen 2 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde, Akyarları Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği (AK -DER) Türk Müziği Topluluğu ile Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'ndan Rembetiko Grubu "Türk-Yunan şarkıları ortak dostluk konseri" adlı etkinlikte sahne aldı.

Roma İmparatoru Augustus'un iki bininci ölüm yıldönümü nedeniyle Yatağan Belediyesi'nin ev sahipliğinde, AK-DER Türk Müziği Topluluğu ile Rembetiko Grubu "Türk - Yunan şarkıları ortak dostluk konseri" adlı etkinlikte, Türk ve Yunan bayraklarının altında aynı sahneyi paylaştı.

Konserin açılış konuşmasını yapan Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Sögüt, bugün en mutlu günlerinden birisini yaşadığını ifade etti. Bu tür etkinliklerle Yunanistan ile dostlukların daha da pekişeceğine inandığını kaydeden Söğüt, "İçinde bulunduğumuz antik tiyatro Roma döneminde dönemin Roma İmparatoru Augustus döneminde inşa edilmişti. Augustus’un bu yıl 2 bininci ölüm yıldönümü. Bu konser bir noktada Augustus’un ölüm yıldönümüne denk geldi” dedi.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Yatağan’ın tarihinin tanıtımı için bu tür kültürel etkinlikleri ağırlık verdiklerini belirterek, “İki ülke arasında dostluğun pekişmesi ve kültürel anlamda ilişkilerin gelişmesine katkı veriyoruz. Yunanistan ile örflerimiz, adetlerimiz, folklorumuz bir.  Önümüzdeki yıl inşallah daha fazla müzik topluluklarının katıldığı etkinlikler düzenleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Nisyros Adası Belediye Başkanı Koroneos Kristoforos ise, konuklara hitaben yaptığı konuşmada, Türklerin, kendilerinin hakiki dostu olduğunun altını çizdi. İlk defa Türkiye'ye geldiğini ve bu nedenle çok duygulandığını ifade eden Kristoforos, "Bu mekânlarda buluşmak dostluğu ve kardeşliği simgeler.  Bizi ayıran sadece aramızdaki deniz. Burada bulunan herkesi Nisyros Adası'na davet ediyorum” dedi.

Piyano sanatçısı ve eğitmeni şef Mustafa Köker'in yönettiği konserde, 70 kişilik Türk ve 5 kişilik Yunan sanatçı tarafından koro ve solo olarak Türkçe ve Yunanca eserler sahnelendi.

2 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nin 15 bin kişilik amfi tiyatrosunda, yaklaşık 5 bin kişinin seyrettiği konseri, Muğla Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Nisyros Adası Belediye Başkanı Koroneos Kristoforos, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Sögüt, Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu ve CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk de seyretti.

 Yaklaşık 4 saat süren konserde, "İzmir'in Kavakları", "İndim havuz başına", "Zeytinyağlı yiyemem aman", "Arabaya taş koydum", "Kaleden top atarlar", Cevriye hanım" adlı eserlerinde aralarında bulunduğu bazı şarkı ve türküler her iki dilde de seslendirildi.

Konser sırasında, Yatağan Ahi Sinan Folklor Araştırma Derneği Halk Oyunları Ekibi'nin sergilediği zeybek oyunu ve Rembetiko Grubu'nun sirtaki gösterisi etkinliğe renk kattı. Dinleyenler vakit vakit oturdukları yerlerinden kalkıp dans edip oynayarak şarkılara eşlik etti. Muğla Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Nisyros Adası Belediye Başkanı Koroneos Kristoforos da seslendirilen Yunanca şarkı eşliğinde sirtaki oynadı.

- Topçuoğlu’nun eserleri de seslendirildi

Ege’nin iki yakasını buluşturan konserde Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu’nun bestelediği üç esere de yer verildi. Müzikseverlerin ilk kez dinlediği söz ve müziği Topçuoğlu’na ait, “Sen de mi?”, “Göktepe’de Kar Olsan” ve “Sen Bodrum’sun Güzelim” adlı eserler beğeni topladı. Yazar kimliğiyle tanınan ancak besteci yönüyle ilk kez Bodrumluların karşısına çıkan Hamdi Topçuoğlu’nun “Sen Bodrum’sun Güzelim” adlı hareketli şarkısı dinleyenleri coşturdu.

- Antik kent organik pazara döndü

Helenistik, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden izleri bünyesinde barındıran Stratonikeia Antik Kenti'nde düzenlenen Türk-Yunan şarkıları ortak dostluk konseri öncesinde, kentin giriş kısmında bölgede yetiştirilen ve üretimi yapılan ürünlerin satışı gerçekleştirildi. Yerli halkın satışını yaptığı ürünler arasında, konseri seyretmek için gelen vatandaşlar tarafından en çok organik ürünlerin rağbet gördüğü öğrenildi.

- Konser öncesinde antik kenti gezdiler

Konser başlamadan saatler öncesinde Stratonikeia'ya gelen vatandaşlar, zamanı antik kenti gezerek geçirdiler. Çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşların yanı sıra çok sayıda yabancı turistin gezdiği antik kente hayran kaldıklarını belirten vatandaşlar, fotoğraf çektirip rehberler tarafından kent hakkında bilgiler aldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
enis
enis - 7 yıl Önce

yatağan dün öyle bir kalkındıki işsizlik sıfır oranı sıfır oldu ilçemizde hiç issiz kalmadı bravo başkan devam et yatağana bu kinin niye aç artık yatağanın önünü bırak o belediye senin babanın mülkü değil saçma sapan işler yapıyorsun icraat sıfır

yatağanlı
yatağanlı - 7 yıl Önce

antik kentin yolları yatağanın yollarından güzel. başkan biraz baksın da örnek alsın. kaldırımlarda arabalar, ağaçlar, çöp kutuları yatağan halkı yolun ortasından yürümek zorunda. muğlanın en geri kalmış ilçesi yatağan oldu başarı hepimizin

SIRADAKİ HABER

banner68