Toksöz: “Stratonikeia, cazibe merkezi olacak”

Yatağan ilçesine bağlı Stratonikeia Antik Kenti’nde incelemelerde bulunan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Stratonikeia’nın cazibe merkezi haline gelmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

Toksöz: “Stratonikeia, cazibe merkezi olacak”

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, incelemelerde bulunmak üzere Stratonikeia Antik Kenti’ne gitti. Burada, Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve Mahalle Muhtarı Cafer Ateş tarafından karşılanan Toksöz, antik kenti gezdi.

Söğüt’ten çalışmalar hakkında bilgi alan Toksöz, burada yaptığı açıklamada, “Stratonikeia ve Lagina ören yerleri ilçemizin en önemli değerlerindendir. Stratonikeia, Efes'ten sonra ikinci büyük antik kent. Her iki antik kente de ABD'den ayin yapmak için gelmek isteyenler var. Türkiye'de 12 ay kazı yapılan 2 antik kent de Yatağan'da. Antik kentler sayesinde Yatağan'ı sanayi şehri statüsünden turizm kenti statüsüne taşıyacağız. Bu sayede hem turizmden kazanacağız, hem de İller Bankası'ndan daha fazla pay alacağız. Burası cazibe merkezi olacak. Her iki tarihi yere de hizmet için yeni kaynaklar bulacağız” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56