Turist rehberleri, 3 bin yıllık kenti artık daha iyi tanıtacak

Muğla’da faaliyet gösteren turist rehberleri, tur güzergahına eklenen Stratonikeia Antik Kenti’ni gezerek kazı başkanından bilgi aldılar.

Turist rehberleri, 3 bin yıllık kenti artık daha iyi tanıtacak

Muğla Turist Rehberleri Odası’nın üyelerinden oluşan yaklaşık 70 kişilik heyet, Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ne gezi düzenledi.

Tur güzergahına eklenen Stratonikeia Antik Kenti hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ten bilgi alan heyet, kenti daha iyi anlatabilmek için kenti karış karış gezdi.

Gezi sonunda açıklamalarda bulunan Kazı Başkanı Söğüt, Stratonikeia’nın tanıtıma ihtiyacı olduğunu ve bu tür etkinliklerle antik kentin daha fazla insana duyurulacağını söyledi.

Söğüt, Stratonikeia’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, “Muğla Turist Rehberleri Odası’ndan yaklaşık 70 kişilik bir heyetle Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdik. Bunlar bizim için son derece önemli. Çünkü kentin tanıtılması ve kentin tarihi kültürel zenginliklerinin başka insanlara doğru aktarılması açısından bunlar çok önemli girişimler. Önemsediğim için arkadaşlarımızla doğrudan alakadar oldum. Bu tür çalışmalara kapımız her zaman açık. Yıl boyunca restorasyon ve kazı çalışmalarımız devam ediyor.  Kente gelen herkes restorasyon yaptığımız kapalı alanları ve kazı yaptığımız açık alanları göreceği için biz bundan memnun kalacağız” diye konuştu.

Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Turgay Esen ise, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü vesilesiyle Stratonikeia Antik Kenti’ne bir gezi düzenledik. Bu gezimiz sayesinde kente gerçekleştireceğimiz ziyaretlerimizde insanlara daha doğru bilgileri sunmayı hedefledik. Hedefimiz, bölgemizdeki antik kentleri en iyi şekilde üyelerimize tanıtmaktır. Muğla bölgesinde çalışan üyelerden oluşan 403 üyemiz var. Bundan sonra bu tür etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER