TÜRK MUTFAĞI YATAĞAN’DAN TÜM DÜNYA’YA TANITILACAK

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftasında yapılacak olan etkinlikler Yatağan İlçesinde düzenlenen toplantı ile hangi programların yapılacağı konuşuldu, sunumlar yapıldı. 28 Mayıs’ta Stratonikea Antik kentte, 25 çeşit yöresel yemek yörenin kadınları tarafından hazırlanacak.

TÜRK MUTFAĞI YATAĞAN’DAN TÜM DÜNYA’YA TANITILACAK

Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, Stratonikeia Kazı Başkanı Prof.Dr. Bilal Söğüt,   Halk Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Suat Ağı, Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu, Gençlik Spor İlçe Müdürü Kamuran Adalı, Belediye Kültür Ve Sosyal İşler Sorumlusu Cavit Yıldırım ve diğer ilgililer katıldı.

Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, “Türk Mutfağını tüm Dünya’ya tanıtmamız lazım güzel organizasyon hazırlayalım. Yöremiz tarihi doku ve doğal güzelliği ile sayılı yerlerden. Özellikle Cumhur Başkanımızın ziyaretinden sonra, Stratonikeia’ya antik kent çok öne çıktı, yerli yabancı turistlerin ilgisi yoğunlaştı. Yatağan’ı çok iyi tanıtıp Dünya kenti yalpalıyız potansiyelimiz var” dedi.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de “Yöremiz zaten yemek konusunda zengin bir kültüre sahip.  Bu etkinlik yöremizin ve Ülkemizin tanıtımı için çok anlam ifade edecek. Biz Yatağan Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağız” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü de yaptığı sunumda hafta boyunca yapılması düşünülen etkinlikleri ayrıntılı olarak anlatarak bu 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftasın önemini vurguladı.

Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de slayt ortamında yaptığı sunum da okullarda ve diğer alanlarda yapmaya düşündükleri etkinlikleri anlattı.  Buna göre Yatağan da hafta boyunca okullarda ve diğer alanlarda bir dizi etkinliğin yanı sıra 28 Mayıs’ta Stratonikea Antik kentte 25 çeşit yöresel yemek yörenin kadınları tarafından hazırlanacak.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90