Yatağan arena doldu taştı: 190 devenin güreşini 15 bin kişi izledi

Yatağan ilçesinde düzenlenen güreşlerde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 190 deve güreştirildi. Yaklaşık 15 bin kişinin izlediği güreşler, renkli görüntülere sahne oldu.

Burak Alper Kuş
Yatağan arena doldu taştı: 190 devenin güreşini 15 bin kişi izledi

Yatağan Belediyesince düzenlenen 20. Geleneksel Deve Güreşi Festivali'nde, 190 deve güreştirildi.

Muğla-Aydın karayolundaki Orman Kavşak Sahası’nda yapılan güreşleri, yaklaşık 15 bin kişi sahanın kenarına yerleştirilen kamyon ve traktör kasaları ile tribünlerden izledi. Ücretsiz olarak düzenlenen güreşlere, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Müsabakalarda uzun süre güreşen ve birbirlerini yenemeyen bazı develer, görevli urgancılar tarafından güçlükle sahanın dışına çıkarıldı. Güreş alanında, emniyet güçleri tarafından önlem alındı.

Güreş alanı etrafında kurulan tezgahlarda deve sucuğu satışı yapıldı.

Güreşleri takip etmek için alana gelen protokol üyeleri, davul zurna eşliğinde halkı selamlayarak protokol tribününe geçti.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, etkinliğe katılan AK Parti Muğla milletvekilleri ve muhtarlarla güreş alanı içerisinde zeybek oynadı.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, etkinlikte yaptığı konuşmada, 20'ncisi yapılan festivale, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden develer ile Türkiye'nin çeşitli yerlerinden çok sayıda güreşseverin katıldığını söyledi.

Yatağan ilçesinde rahmetli Bozüyük Belde Belediye Başkanı Ahmet Yüksel’in başlattığı ve eski Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın geleneksel hale getirdiği deve güreşlerini sürdürdüklerini belirten Toksöz, güreşlere katılan tüm devecilere ve güreşleri izlemeye gelen herkese teşekkür etti.

Toksöz, kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan’a teşekkür ederek, “Yatağan arenada, 190 deve güreşiyor. Ege Bölgesi’nde, en çok katılımın olduğu güreşlerden birini yapıyoruz. Biliyorsunuz ki, İzmir Selçuk’taki güreşlerle güreşlerimiz çakışıyor. Ama şunda iddialıyız, biz her zaman bir numara olacağız ve Yatağan’a yakışan güreşleri yapacağız inşallah” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da, Yatağan halkıyla kendilerini bir araya getiren Mustafa Toksöz ve ekibine teşekkür etti.

Göreve geldikleri günden bu yana daha güzel bir Yatağan ve Muğla için gece gündüz çalıştıklarını kaydeden Gökcan, “İnşallah seneye burada yapacağımız organizasyon kapsamında, gerek çevre düzenlemesi gerekse oturma düzeniyle daha güzel bir etkinlik için girişimlerde bulunacağız. Deve güreşleri ve boğa güreşleri, Yörük kültürünün en önemli parçalarındandır. Bizler sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen güreşlere bugüne kadar katkı sağlayan herkese teşekkür eden AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ise, “Size şunun vaadinde bulunuyorum. Mustafa başkanımızla bizim öteden beri bir ağabey kardeş bağlantımız var. Sağ olsun, çok güzel iltifatlarda bulundu. İnşallah onun bu sözlerini yere düşürmeyeceğiz. Bu konuda sizlere söz veriyoruz. Çok yakın bir süreçte Yatağanımızın çehresinin nasıl değiştiğini bizzat gözlemleyeceksiniz. Ankara’daki bütün konuları takip ederek, bölgemizdeki belediyelerde her türlü hizmeti en kısa süre içerisinde getirmenin sözünü veriyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 16:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih çankayae
Salih çankayae - 3 yıl Önce

Emeği geçen herkese teşekürler Allah yar yardımcınız olsun

SIRADAKİ HABER

banner90