Yatağan Arena’daki güreşler nefes kesti

Yatağan ilçesinde düzenlenen güreşlerde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 150 deve güreştirildi. Güreş alanına gelen gelin arabasıyla gelen gelin ve damat, renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Yatağan Arena’daki güreşler nefes kesti
 Yatağan-Aydın karayolundaki Orman Deposu sahasında yapılan güreşleri, yaklaşık 10 bin kişi sahanın kenarına yerleştirilen kamyon ve traktör kasaları ile tribünlerden izledi.

Müsabakalarda uzun süre güreşen ve birbirlerini yenemeyen bazı develer, görevli urgancılar tarafından güçlükle sahanın dışına çıkarıldı. Güreş alanında, emniyet güçleri tarafından geniş kapsamlı güvenlik önlemleri alındı.

Güreş alanın etrafında kurulan tezgahlardan deve sucuğu satışı yapıldı.

Güreş alanına gelin arabasıyla gelen gelin ve damat ise renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu. Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde yaşayan Halit ve Damla Keklik çifti, akşam düzenleyecekleri düğün merasimi öncesinde güreş alanına geldi. Gelinin isteği üzerine geldikleri güreş alanında alkışlarla karşılanan çift, Yörük geleneğinin yaşatmak istediklerini söyledi.

CHP Muğla milletvekilleri Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve konuklar, güreş alanının ortasına gelerek, barış ve kardeşlik için güvercin uçurdular.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, muhabirimize yaptığı açıklamada, bu yıl 18'incisi yapılan Yatağan Belediyesi Geleneksel Deve Güreşi Festivaline, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden develer ile Türkiye'nin çeşitli yerlerinden çok sayıda güreşseverin katıldığını söyledi.

Festivalin 7 yıldır ücretsiz olarak düzenlendiğini ve bunun ilçedeki mermer sektörünün temsilcileri sayesinde mümkün olduğunu vurgulayan Işık, "Deve güreşleri, toplumu kaynaştıran bir etkinliktir. Vatandaşların bir araya gelerek Yörük Türkmen geleneğini sürdürmesi önemlidir. Güreşler merakla izleniyor. Yabancı turistler de buraya gelerek güreşleri takip ediyor. Bu etkinlik, Yatağan’ın tanıtılması için de çok önemlidir” diye konuştu.

Işık, 150 devenin katılımıyla gerçekleştirilen güreşlerden elde edilecek olan gelirin, Yatağanspor ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksek Okulu için harcanacağını kaydetti.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek de, ilk defa deve güreşi etkinliğine katıldığını belirterek, güreşlerde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Güreşlerin düzenlenmesinden ziyade insanların bu etkinlik sayesinde bir araya gelme şansı yakaladığına işaret eden Çiçek, “Vatandaşlarımız bu mevsimde evde televizyon başında olmak yerine buraya geliyor ve sosyalleşme şansı yakalıyor. Bu sayede birlik ve beraberlik duygusu oluşuyor. Deve güreşi, Muğla’nın iç bölgelerindeki yerleşim yerleri için turistik bir etkinliktir. Bu geleneğin yaşatılmasına katkı sağlayan herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, Muğla’nın tüm ilçelerinin Yörük Türkmen geleneklerini yaşatmaya çalıştığını söyledi. Geleneklerin yaşatıldığı etkinliklerin insanları bir araya getirdiğini kaydeden Gürün, “İnsanlar burada hemşehri ve bir olmanın keyfini yaşıyorlar. Bizim de sloganımız ‘Hedefimiz bir, Muğla bir.’ Bunlar da bizi bir yapan çok önemli faktörler. O yüzden sevinçle izlemeye geliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER