YATAĞAN’DA KÖY ÇOCUKLARININ TİYATRO SEVİNCİ

Yatağan’da kırsal mahallelerde ve köy okullarında okuyan öğrenciler için Tinga ve Dedektifler adlı tiyatro oyunu sergilendi. Yatağan Gençlik Merkezinde sergilenen oyunu 1000’e yakın ilkokul ve anasınıfı öğrencisi izleme fırsatı yakaladı.

YATAĞAN’DA KÖY ÇOCUKLARININ TİYATRO SEVİNCİ

İlk gösterimi 6 Nisan tarihinde merkez okullarında okuyan öğrenciler için sergilenen tiyatro oyunu 26 Nisan’da kapılarını köy çocukları için açtı. İlçe milli Eğitim Müdürlüğünce 23 Nisan haftasına planlanan oyun çocuklar için bayram hediyesi oldu.
Toprak ve suyun önemi, tasarruf, doğal kaynakların doğru ve verimli kullanılması, tabiatın korunması, tabiata saygı duyma gibi kavramlar eğlenceli bir şekilde anlatıldığı ve Yatağan Gençlik Merkezinde sergilenen tiyatro oyununu köy okullarından gelen yaklaşık bine yakın öğrenci 4 seans halinde izleme fırsatı yakaladı.
Ödüllü yazar ve yönetmen Dağlar Uygur’un kaleme aldığı ve  İsmail Şimşek, Orkun Tepeköylü ve Sabahattin Akan’ın oynadığı  “Tinga ve Dedektifler” adlı tek perdelik oyunda, Karga Tinga’nın yaşadığı köyde derenin kaybolması ile düştüğü telaş ve kaygılarla birlikte, üretilen çözüm önerileri, oyunun belli bir bölümünde izleyiciler de dahil edilerek ilgi çekici bir şekilde aktarılıyor. Tarım ve gıda temalı doğal kaynakların verimli ve doğru kullanılmasına vurgu yapılan oyunda; iyilik, fedakârlık, yardımlaşma gibi erdemli duygular da yan tema olarak işleniyor.
Gelecek nesillere tarımı tanıtmak ve sevdirmek, doğa bilinci oluşturmak, sanat yoluyla öğrencilere ulaşarak farkındalık ve bilinç oluşturmak adına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında  “Tinga ve Dedektifler” adlı çocuk oyunu Haziran 2022'ye kadar Muğla genelinde 32 bin öğrenciye ücretsiz olarak izletilmesi hedefleniyor.
 

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90