Yörük Türkmen Şenliğinde deve sırtında gelin alma geleneği canlandırıldı

Muğla’nın Menteşe ilçesinde düzenlenen 1. Uluslararası Yörük Türkmen Şenliğinde, temsili deve sırtında gelin alma geleneği canlandırıldı.

Yörük Türkmen Şenliğinde deve sırtında gelin alma geleneği canlandırıldı
 Egeli Yörük Türkmenler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen şenlikte için Özlüce Mahallesi’ndeki Yılanlı Yaylası’nda toplanan Yörükler, geleneksel kıyafetleriyle temsili kına yakma ve deve sırtında gelin alma geleneğini yaşattı.

Aydın Yörük Efe Kültür Derneği üyelerinin sahnelediği gelenek, izleyenlerin büyük beğenisini kazanırken, bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla fotoğraf ve görüntü çekti.

Egeli Yörük Türkmenler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Çakar, şenlikte yaptığı konuşmada, Yörük geleneklerin gelecek nesillere ulaştırılması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Dernek olarak Yılanlı Yaylası’nda, çevresindeki 19 mahalleye kazanım sağlaması için uluslararası bir şenlik düzenlediklerini belirten Çakar, “Bu şenliği belki de yapmayabilirdik ama birçok şeyi bu noktaya getirdik. Hayat devam ediyor. Şehitlerimize ve tur midibüsünde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Annelerin de ellerinden öpüyorum. Bu şenliği 14 Mayıs’ta düzenlememizin nedeni Anneler Günü’nde birlikte olmak istememizdir. O güzel, eli öpülesi annelerin Anneler Günü kutlu olsun” diye konuştu.

Şenlik alanına kurulan platformda sahne alan sanatçılar şarkı ve türküleriyle şenliğe renk katarken, bazı vatandaşlar çevredeki ormanlık alanda piknik yaptı.

Yörüklerin ilgi gösterdiği şenliğe, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96