Kuzeyden Geldiler

Osmanlı’nın son dönemlerinde geçen ve gerçek hayat hikâyelerinden derlenen ‘’ Kuzeyden Geldiler’’ adlı bu romanı zevkle, severek okudum. Kitap hiç bitmesin, sonlanmasın istedim. Soluk soluğa okunan bu romanın yazarı Eşref Ayaz Beyle, Silifke Halk kitabevinde sevgili arkadaşım Yaşar Öztürk sayesinde tanıştık. Dünya iyisi, Eşref Beyi iyi ki tanıdım. 30 yıl Mardin—Savur İlçesinde Belediye Başkanlığı yapmış. İki gün boyunca hoş sohbetler ettik. Dünya görüşümüzün aynı olması beni ziyadesiyle mutlu etti. Emperyalizme karşı olması ve hümanist bir kişiliği benim hoşuma gitti. Kitabın giriş kısmında biraz zorlanacağımı düşünerek : ‘’ İlk 40 sayfa sıkıcı gelebilir ama sonrasında akıcı bir şekilde okursunuz’’ uyarısı yaptı. İçeriğinden fazla söz etmeden başka konulara geçtik. Yatağan’a gelince ilk işim, bu güzel romanı okumak oldu. Kitaptan çok etkilendim. Baştan sona sıkılmadan da okudum.
Evrensel Basın Yayınları tarafından basımı yapılmış bu güzel eseri mutlaka okuyunuz. Eşref Ayaz, Mardin’in Savur İlçesinde doğdu. Arapça ve Kürtçe anadilidir. Türkçeyi okulda öğrendi. İlk ve ortaokulu Savur’da, liseyi ise Diyarbakır ve Mardin’de okudu. Ankara’da Siyasal Fakültesi’ni bitirdi. 12 Eylül’e kadar kısa süre bir kamu kurumunda çalıştı. 1984—2014 yılları tam 30 yıl Savur belediye başkanlığı yaptı.
Osmanlı, Doğu ve Güneydoğu’da kaybettiği topraklarının hıncını ve yenilgilerinin acısını orada yaşayan halkına baskı ve zulümler yaparak bedeller ödetir. Mezhep kavgaları çıkar. Feodalizmin acımasızca hüküm sürdüğü o yılları, o bölgenin çocuğu olduğu içinde iyi bildiğinden Eşref Bey, romanın hakkını vermiş. Emeğine değmiş. Kutluyorum, böyle güzel bir eser yazdığı için. Osmanlı yanlısı aşiretlerle, karşı olan aşiretlerin kavgasına değinmiş. Baskı, zulüm, açlık ve kıtlık içerisinde yaşayan halk, zor koşullar altında bir de göçle ve sürgünle karşı karşıya kalınca çaresiz aşiretlerin buyruğu altında yaşamışlar. O dönemde Mardin civarında yaşayan Keldani, Süryani, Kürt, Nasturi, Yezit ve Ermeni halklarının kadim topraklarında geçen hazin öykülerini anlatıyor bu roman.
Derevelilerle Habezbeniler birbirlerine düşman olan iki aşiret olup, diğer aşiretlerin desteğini almak için birbirleriyle akraba evliliği yaparak düşmanlarına karşı güç oluşturmaya çalışıyorlar. Deriveliler Aşireti’nin ağası olan Hüseyin’in oğlu Cemil, romanın başkarakteridir, kahramanıdır. Kitabın son bölümü Suriye’de geçer. Sonu acıklı da olsa beklenmeyen bir durumla biter. Neyse daha fazla açıklamayayım. Alın okuyun. İyi okumalar efendim.
    
YORUM EKLE

banner68