Mavi Kadın Saynur Gelendost

 Gaye Cön Şakar Hanım, bir dönem beraber birlikte temiz bir çevre için çalıştığı Saynur Hanım adına ‘’Mavi Kadın ‘’ adlı bir kitap yazmış. İyi ki yazmış. Kitap elime geçince bir çırpıda okudum. Bu kitabı okudukça eski günler gözümün önünde bir bir canlandı. 1989 Yılında Yatağan Belediye meclisine ve encümene seçildiğimiz günlerde , (Sadi Özcan’ın ilk dönemi) Saynur Gelendost ve arkadaşları ‘’ Bodrum Gönüllüler Derneği ‘’ adı altında bizden önce temiz bir çevre mücadelesine başlamışlardı. Bizler daha sonra Yatağan Çevre Platformu Oluşturduk. Yaptıkları birçok eylemlerle ülke çapında ilgi görüyorlardı. Basın ve medya eylemlerine ön ayak oluyordu. Benim tanıdığım, Saynur Hanım ve arkadaşları; başta çocukluk arkadaşım Reşat Uygun, Gazeteci—Yazar Özcan Özgür, Gaye Cön ve Cenk Sezgin’le birlikte birçok eylemi birlikte gerçekleştirmişlerdir. Ulusal basın, her daim yapılan bu eylemleri ilk sayfadan vererek iktidarı ürkütüyor ve sarsıyordu. Çevre Bakanı İmren Aykut iki derede bir arada kalıyordu. Çevre hareketine destek verse bir türlü, vermese bir türlü olacağı için topu orta sahada gezdiriyordu.
Saynur Hanım ve arkadaşları, Gökova Sürekli Eylem Kurulu adlı bir gurup oluşturarak hem Gökova hem de ilçemizdeki Termik Santrallerine baca gazı arıtma tesisi kurulmasına da ön ayak olmuşlardır. Eylem için Yatağan’a geldiklerinde bizde onlarla beraberdik ama bir taraftan işçiler için santralin kapatılmaması içinde görüşmeler yaptık. Yaptıkları haklı eylemlerinden yana olduğumuz halde fabrikanın kapatılmasını istemedik. Başta Tes-iş Şube Başkanı, arkadaşımız Erol Soğancı olmak üzere Saynur Hanımı ve arkadaşlarını takdir etsek de İçinde bulunduğumuz konum nedeniyle orta bir durumdaydık. Halk, çevre kirliliğinden yakınıyordu ama işsiz kalmaktan ve esnafında iş yapamamasından korkuyordu. Fiziki olarak küçük ama yürek olarak büyük bir kadının gösterdiği cesareti herkes gösteremiyordu. Işıklar içinde uyusun.
Saynur Hanım, ayrıca hem Muğla’da hem de Bodrum—Gündoğan’da ‘’ Sınırsızlık Meydanı’’ yapılmasının fikrini ortaya koyan ve bunu gerçekleştiren kişidir.
Saynur Hanım, unutulmayacak bir çevreci olup, tarihteki kahramanlardan birisidir. Anayasamızın 56. Maddesinde, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşaması ve çevrenin korunması ilkesi vardır. Saynur Hanım ve arkadaşları Anayasadan aldıkları bu ilke ve görüş doğrultusunda bu topraklarda iz bırakmış kahraman kişilerdir. Onları hiç unutmayacağız ve her daim anacağız. Sevgili okurlar ‘’Mavi Kadın—Saynur Gelendost’’ adlı kitabı mutlaka okuyunuz. Muğla’da Gaye Cön Şakar Hanım’la irtibata geçerseniz bulursunuz. İyi okumalar Efendim…
YORUM EKLE

banner68