18 Haziran 2018 Pazartesi

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

MEYİSTAN!

12 Eylül 2017, 09:30
Bu makale 279 kez okundu
MEYİSTAN!
Nevzat Çağlar Tüfekçi
 MEYİSTAN!
Yatağan’a bağlı Kapubağ Köyü(Mahallesi) sınırları içinde yer alan, adı "Meyistan" olan bu yer, eski bir alevi köyüymüş. Terk edilmiş... Evler, geleneksel Türk yapı sanatının özelliklerine sahip. Evler ve bahçe duvarları, kayrak taştan yapılmış. Odalar küçük, kutu gibi. Bazı binalar sağlam, duruyor.
Yerleşim yeri hakkında bilgi almak için birini aradık. Eski binaların arasında zayıf, aksayarak yürüyen, keçilerini güden yaşlı bir kadına rastladık. 80'li yaşlarda ve Bencikliymiş. Yıllar önce gelmiş buraya.
Köyün adının Meyistan olduğunu söyledi. "Burada Tahtacılar otururdu," dedi. "Bir fotoğrafını çekebilir miyim?" dedim. "N'apçeng sen benim fotoğrafı mı?" dedi ve sırtını dönerek, gölete doğru ilerleyen ve kendisinden epeyce uzaklaşan, keçi sürüsünün arkasından gitti.
Yerleşim alanı, Fethiye'deki eski Rum köyü, KAYAKÖY'ü andırıyor.
Terk edilen köyün hemen yanında sulama amaçlı Girme barajı inşa ediliyor. Öbür yanında ise Termik santrale ait kül dağının göleti yer alıyor. Köy halkı geçimini, Orman İdaresi adına çam ağaçlarını keserek sağlarlarmış. Bazısının da Kapubağ ovasında tarlaları varmış. Meyistan halkı hem dağlarda çam keserek hem de ovada tarım yaparak geçimini sağlarmış. Köyden göç etmelerine rağmen, kimileri halen buralarla olan bağını sürdürüyormuş.
Meyistanlılar’ın çoğu Milas Koru Köyüne göç etmiş; bir kısmı Yatağan’a, bazıları da başka köylere. Koru köyündeki Dalar, Biçer ve Biçen aileleri buradan gitmeymiş…
***
ESKİ BİR HABER(14.2.2010):
150 yıllık köy taşındı
Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Kapubağ köyünün Meyistan mahallesindeki Yatağan’ın tek Alevi Mahallesi sakinleri köyde genç kalmayınca 15 yıl önce Yatağan ve Milas’ın Koru köylerine taşındı.
1800’lü yıllarda kurulan Yatağan’ın Kapubağ köyü Meyistan Mahallesi, 150 yıllık geçmişinin ardından şimdi virane bir köy durumunda. 1970’li yıllarda köyün gençlerinin çalışmak için dışarı gitmesi ile başlayan göç, 1990’lı yıllara kadar devam etti. Kapubağ köyünün mahallesi durumundaki Meyistan Mahallesi, Yatağan’ın tek Alevi mahallesi iken, köy sakinleri Yatağan ve çoğunluğu Milas’ın Koru köyüne taşındı.
Evlerin tamamı taştan yapılırken, ikişer katlı evlerin üst katlarına da evin içinden giriş yapılıyor. 100-150 yıllık evlerin birçoğu hâlâ ayakta ve kullanılır durumda. Yatağan ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Kapubağ - Meyistan Mahallesinde şu sıralar çobanlar koyunlarını otlatırken, köye yabancı uyruklu bazı şahıslar geldiği ve arazileri satın almak istedikleri öğrenildi.
Köyde doğup büyüyen ve daha sonra Yatağan’a göçen 61 yaşındaki Celal Sert isimli vatandaş, “Ben bu köyde doğup büyüdüm. 1970’li yıllarda göç başladı. İlk göç edenler Ali Dalar, Hasan Dalar ve Mehmet Biçer aileleri oldu. Bu aileler Milas’ın Koru köyüne taşındı. Her geçen gün mahallede genç nüfus azaldı. Genç nüfusun çalışmak için dışarıya gitmesi ve geri dönmemesi üzerine ikinci kafile olarak benim babam ile birlikte diğer akrabalar da 40 hane Yatağan’a taşındık. Köyde genç kalmayınca yaşlılar da çocuklarının yanına taşındı. Bizim burada arazilerimiz var. Arazilerimizi ekip biçmeye devam ediyoruz” dedi.
Meyistan mahallesinde çobanlık yapan Kapubağ köyünden Hatice Havadan isimli bayan, 15 yıl önce tüm köyün göç ettiğini belirtirken, “Yıllar önce bu köyde çok sayıda insan yaşıyordu. Zamanla köy nüfusu yaşlanınca hepsi birden taşındı” diye konuştu.

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV