Milletvekili Girgin’den, Tam Muğla Teşhisi !?

 Yüce Meclis tatile girmeden önce, son Meclis Genel Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Muğla CHP Milletvekili sayın Süleyman GİRGİN şunları söyledi;
“Muğla, 13 Bin kilometre kare yüzölçümü ve 1.480 Km kıyı uzunluğu olan bir İlimiz… Bu rakamlar, dünyanın birçok devletinden daha büyük rakamlardır!.. Tabii ki bu kıyıları korumak kolay değil, buna belli bir maliyet gerekiyor… Ülkemiz 26 milyar dolar turizm geliriyle dünya altıncısıdır!.. Muğla’mız 2017 yılında devlete 8 milyar dolar sadece turizm geliri kazandırdı… Bunun yanında İlimiz enerji üretimi, tarım ve orman ürünleri, mermercilik, kömür, kültür balıkçılığı, seracılık, narenciye, arıcılık üretimleriyle de, devlet bütçemize büyük katkılar sağlamaktadır…
Buna rağmen, Muğla hak ettiği desteği devletimizden geri alamamaktadır!.. Genel Bütçeye yaptığımız katkının sadece % 17 kadar yatırım alabilmekteyiz!.. Yani, biz devlete 6 birim destek veriyoruz, sadece geriye 1 birimini alabiliyoruz!.. Bu adaletsizliğe karşı, bundan böyle Muğla’mıza gereken değerin verilmesini talep ediyoruz!” dedi… Teşhis tamam da, şimdi tedavi zamanı!..
Biz Muğlalıları, bu çok önemli, hepimizi yakından ve derinden ilgilendiren bu konuyu, keşke iktidar Milletvekillerimiz dile getirselerdi!.. Bir muhalefet milletvekili dile getirmiş de olsa, gerçek değişmiyor, yıllardan beri İlimizin hakkı teslim edilmiyor, hep görmemezlikten geliniyor, yeterli yatırımlar konusunda Muğla hep mağdur ediliyor!..
Yıllardan beri dünyanın dört bir tarafına mermer ihraç eden şirketlerimiz var!.. Ülkemize milyarlarca dolar döviz girdisi sağlıyorlar!.. Bir Sanayi, Ticaret, Ulaştırma Bakanımız veya Maliye Bakanımız zahmet edip de, bir gün olsun mermer ocaklarını veya mermer fabrikalarını ziyaret edip de; “Üretim, ulaşım için bir sıkıntınız, bizden bir isteğiniz var mı” dediler mi? “Daha hızlı ihracat için yollarınızı çağa uygun ve güvenli şekilde yapacağız!” dediler mi?
Ya da, Bodrum’daki balık ihracatında bölgede birinci olan “Kılıç” gibi şirketleri arayıp da; “Daha iyi ihracat şartları için bizden neler istiyorsunuz?” dediler mi acaba?
Türkiye turizminin dörtte/ birini bizim Muğla temsil ediyor!.. Turistik oteller-moteller, lokantalar, yat limanları için, devletimiz hangi gün bu üretken insanlarımızı aradı? “Bir derdiniz, sıkıntınız, bir eksiğiniz var mı?” diye ne zaman sordular? Keza Muğlalı arıcılarımıza, narenciye üreticilerimize, turfanda üreticilerimize ne gibi katkıları sağladılar?
Bakınız, Muğla’ya bir Üniversite Hastanesi açıldı, Kardiyoloji bölümündeki doktorlara her türlü kurslar verildi, en önemli cihazlar yok, orada ameliyat yapılamıyor, iyi mi? Hastalar dışarı sevk ediliyor!.. Yani, özel şirketlerin alabildiği bu kalp cihazlarını koskoca devletimiz alıp da, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesine veremiyor mu?
Muğla Milletvekilimiz sayın Süleyman Girgin, Meclis’in son gününde yaptığı bu kısa konuşmasındaki serzenişinde haksız mı? Yıllardır Muğla’ya haksızlık yapılmıyor mu? Her İle adaletli yatırım yapılıyorsa eğer, bu perişan halimizin sebebi ne!?
24 Haziran seçimlerinde CHP’den 4, AKP’den 2, İYİ Parti’den 1 Vekilimiz Meclis’e gitti… Biz halk olarak istiyoruz ki; Muğla’ya hizmet için, artık Muğla’nın hakkının teslim edilmesi için, bu 7 Milletvekili arkadaşımızın parti ayrımı gözetmeden, el ele vererek, hakkımız olan bütün yatırımların İlimize gelmesini sağlamaya çalışmalıdırlar!.. Hiç belli olmuyor, gelecek seçim belki yarın, belki yarından da yakın olabilir? Sonra halka gelip de ne diyeceksiniz bakayım? Madem bir Bakan çıkaramıyoruz, 01 Ekim’den itibaren hiç gecikmeden Muğla için birlikte çalışmalısınız, hadi görelim sizleri!.. 
YORUM EKLE