Muğla’da güz baharı

 ‘’İnsanın memleketi çocukluğudur…’’  Brezilyalı yazar Jorge  Amado’nun  bu sözünü hiç unutmam. Çok yerinde ve kısa bir ifadeyle memleket hasretini dile getiren bu cümleyi sizler de unutmayın. Muğla dışında yaşayan hemşerilerimizin birçoğu eminim ki çocukluğunu yanlarında taşıyorlardır. Güzel Muğla’mızın güzel insanları işte bu kitap,  ‘’ Muğla’da Güz Baharı’’  yazar Tülay Kayar tarafından büyük araştırmalar sonucu tam da sizin Muğla hasretinizi gidermek ve kültürünüzü her daim hatırlamanız adına yazılmış kaynak bir eserdir.  Benim de üyesi olmaktan gurur duyduğum Muğla Sanat Severler Derneği  (MUSANDER)  şube Başkanı arkadaşım Sadettin Özbek aracılığıyla adıma imzalanmış bu kitaba geç de olsa kavuştuğum için çok mutluyum.  Zevkle okudum. Tülay Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Muğla’mıza çok güzel bir kaynak eser kazandırmış. Bu kitabı edinin ve mutlaka okuyunuz…
Dünyada birçok ülkeyi gezdim gördüm. Daha da gezeceğim ve planladığım ülkeler var. Tam 36 ülke ve 60 a yakın şehir gördüm. İnanın bunu ülkemi kayırma adına söylemiyorum, yazmıyorum; bizim ülkemiz kadar güzel başka bir ülke yok. Üç tarafı denizlerle çevrili, nehirleri dört bir yandan dört bir yana akan, gölleri, ovaları, dağları ve ormanları bol bir ülkemiz var. Coğrafi konumu ve zengin maden yatakları nedeniyle diğer ülkelere göre dünya üzerinde çok şanslı bir yerdeyiz. İşin açığı bölge olarak da en güzel bölgede,  Ege’de yaşıyoruz.  Toprakları çok verimli bir bölgemiz var. Sıkı durun Muğlalılar; Ege’nin de en güzel alt köşesinde olup, dünyanın ve ülkemizin en güzel yerinde yaşıyoruz. Bizim Gökova’mız   hiç  bir  yerde  yok.  Cennet burada. Kıymetini bilelim. Diğer bir sürü güzelliği yazmama gerek yok zaten. Çünkü hep beraber bu güzelliklerin içinde yaşadığımız için de hayatımızın ilkbaharındayız.
Muğla’da Güz Baharına gelince, yazarımız Tülay Kayar arka kapak yazısında şunları yazmış:
‘’ Beyaz badanalı yüksek duvarların arkasında kalan, şakayıklarla ortancaların yaptıkları sohbetler kuzulu kapıların açık kanadından dışarı süzülüverdiler. Onları dar sokaklarda yakaladım. Ve bu şehrin bu kitabına aktardım…’’  İyi ki aktarmışsınız Tülay Hanım. Çok iyi bir araştırma ve gözlemle bizleri bize tanıtmışsınız. Sağ olun var olun. Yeni kitaplarınızı bekliyoruz efendim.  Kitabın içinde Muğla Evleri, hanlar, hamamlar, Muğla’nın sinemaları, bahçeleri, değirmenleri, halleri, Saburhane,  Saburhane’de Rum izleri, Arasta, sosyal ve kültürel yaşam, yemek kültürü, hıdrellez, ramazan, Karabağlar’da yaşam, yayla kahveleri, Yaylaya göç, bakkal dükkânları  (düvenleri), Ahilik ve Muğla’dan anekdotlar var. Ayrıca kitaba sevgili üstadımız rahmetli Ünal Türkeş bir sunuş yazısı yazmış.   İyi olmuş ve kitaba yakışmış bir önsöz. Ruhu şad olsun. Işıklar içinde uyusun. ‘’ Muğla’da Güz Baharı’’ na bayıldım,  bayıldım… Severek büyük bir keyifle okudum. Efendim şimdi bu güzel kitaba uygun olarak da Yunanlı yazar Konstantinos Kavafis’in çok sevdiğim bir şiiri ile süsleyip yazımızı sonlandıralım:
                   Şehir
Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın
Bu şehir arkandan gelecektir.
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,
Aynı mahallede kocayacaksın;
Aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda.
Başka bir şey umma-
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte
Öyle tükettin demektir bütün yeryüzünde de.
 
Not:  2018 yılı ülkemize barış ve huzur getirsin dileğiyle siz okurlarımın yeni yılını kutlarım. 
YORUM EKLE

banner68