MUĞLA’NIN GURUR DUYDUĞU FERAYE TÜRKÜSÜ’NÜN KAYNAK KİŞİSİ GALİP BİRGİLİ

 Muğla’da Türk Halk Müziğini öne çıkaran besteci Galip Birgili’yi,  25 Mayıs Perşembe akşamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde andık.  Ruhu şad olsun. Güzel bir akşamdı. Büyük bir keyif aldık. Emeği geçenleri,  en başta Mehtap Birgili olmak üzere tüm sanatçı dostlarımızı, Birgili Ailesini, Hüseyin İlker Altınsoy’u, Muğla Sanatseverler Derneğini ve Menteşe Belediyesini kutluyorum. Gecenin sürpriz ismi kendine has yorumuyla, elindeki süpürgesini sözüm ona saz aleti gibiymiş gibi yapıp da çalan güzel sesiyle Sabahattin Şanlı idi. Diğer sanatçılarımızı birçok kez dinlemiştim ve izlemiştim ama Sabahattin Şanlı’yı ilk kez dinleme şansım oldu. Ünal Türkeş, Sabahattin Şanlı’yı sahnede görünce irkildi, heyecanlandı ve kendini tutamayarak   ‘’Sabahattin!’’ diye seslendi. Yaptığı katkıdan dolayı etkinliğin sonunda Ünal Türkeş’in elinden teşekkür belgesi aldı.  Ayrıca Sabahattin Bey,  zeybek oynadı. Geceden mutlu bir şekilde ayrıldığından eminim. Muğla’mızın güzel türkülerini Galip Birgili sayesinde tekrardan dinleme fırsatı yakaladık, ruhumuzu besledik.
Mehtap Hanım,  etkinliğin sonunda dedesi Galip Birgili ve ailesi hakkında açıklamalarda bulunarak geceye katılan tüm dostlarına ve emeği geçenlere teşekkür konuşması yaptı.
Konuşmasında şunları söyledi:
‘’Galip Birgili’nin en küçük çocuğu rahmetli Harun Birgili’nin kızıyım.  Dedem Galip Birgili, 1947 yılında vefat ettiğinden yaşımız itibariyle,  ne annem ne de ben dedemle reel dünyada karşılaşamadık. Babacığım askerliğini yaparken vefat etmiş dedeciğim. Yani babam 20 yaşında iken ebedi istirahatine çekilmiş.
Tüm çocuklarına düşkünmüş ama babamın doğumu dedemin olgunluk ve emeklilik dönemine rastladığından ilişkileri çok yoğunmuş. Diğer kardeşlerine göre babam babasıyla daha az süreci birlikte geçirmiş ama dedemin babam üzerinde bıraktığı iz, ruhsal katmanlarını derinden etkilemiş. Doğal olarak tek çocuğu olduğumdan mı bilinmez,  babacığım da beni dedemin engin bilgi deryasından besleyerek büyüttü. Böylesi bir babaya doymak kolay değildi lakin kader, onu benden 17 yaşındayken aldı.
Babam da ben de Galip dedemin Karşıyaka Mahallesi, Değirmen dere mevkiindeki şahin tepesi misali evinde doğduk. Yeşilin tonlarını yansıtan yağlı boyalı evimizin iklimi ruhsal gelişimimizin kaynağı niteliğindeydi. Şehir aşağı doğru geliştiği halde evimizi bırakıp gidemedik. Ta ki üniversitede okurken şehir değiştirmek gerekeceği yönündeki planlamaya kadar. Dedemin babamın ve benim yaşamaya doymadığımız eve gelince;  radyomuz sabah kalkar kalkmaz açılırdı. Günün ilerleyen saatlerinde gramofon ve pikap çalınırdı.  Rahmetli halam Neriman Algan’ın udundan dökülen namelerle ninni dinlediğimi bilirim. Evin doğasıyla müzik adeta iç içeydi. Evimizin sağı ve solu dere konumu nedeniyle daima hafifçe esen rüzgâr teninizi okşar, varlığınızın değerini hatırlatır, aldığınız nefesin kıymetini dillendirirdi. Babamın annemle evlendiğinde kurduğu çelik halatlı bir salıncak vardı. Neredeyse zamanımın çoğu o salıncakta geçerdi. Çam kozalağına bağladığım iple yaptığım sözüm ona mikrofonu ağzıma yaklaştırır, avazım çıktıkça şarkı söylerdim. Radyoda, gramofonda ya da pikapta çalan şarkılar hafızamda yer ederdi. Halam makamlara sadık kaldığımı da söylerdi ama babacığım şarkı söylemem yerine müzik aleti çalmamı arzu ederdi.’’
Mehtap Hanım, dedesi Galip Birgili’nin yaşadığı evin bir ölçüde rehberliğini yaparak bizlere çocukluğunu da anlattı. Galip Birgili,  aslında tam olarak araştırılmadığı için ne kadar eser ürettiği de meçhul!  Bence geniş kapsamlı bir araştırmayla birçok eseri ortaya çıkar.  Bizim bildiğimiz Bağlamam Var Üç Telli,  Muğla Zeybeği ve Ferayedir Kızın Adı   ( Ferahi)  türkülerinin kaynak kişisi Galip Birgili’nin toprağı bol olsun. Muğlalı olarak Muğla’mızın değerli bestecisiyle her daim gurur duyacağız. Mehtap Birgili, dedesiyle her ne kadar övünse yeridir. Dedesiyle ilgili çalışmalar yapmaktadır. Umarım gelecekte daha iyi sonuçlara ulaşır da bizler de hep beraber aydınlanırız. Mehtap Birgili’ye başarılar diliyorum.
 
YORUM EKLE

banner68