20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Mustafa İlker Gürkan

13 Mart 2014, 22:42
Bu makale 774 kez okundu
Mustafa İlker Gürkan
Lütfü KIRAYOĞLU

 Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan bir ay önce ağır bir trafik kazası geçirdi.

 
Bölge Baroları toplantısı için 16 Şubat tarihinde Denizli’ye giden Muğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan ve arkadaşlarını taşıyan Baroya ait otomobil, Kale ilçesi yakınlarında aniden tarladan çıkan bir traktöre çarpmamak için direksiyonu kırılınca şarampole yuvarlandı. Birkaç takla attıktan sonra durabilen araç ağır hasar gördü.
 
Araçta bulunan Başkan Mustafa İlker Gürkan, devrilen aracın altında kaldı ve güçlükle çıkarıldı. Yine araçta bulunan Baro Başkan Yardımcısı Leyla Bişen, eşi Cumhur Bişen ve kızı Doğa Bişen hafif yara alırken araç sürücüsü Abdülbaki Filipe ayakta tedavi edildi.
 
Kazada ağır yaralanan Mustafa İlker Gürkan’ın kalça kemiğinde ve kaburgalarında kırıklar olduğu, kırılan kaburgalarının akciğerine baskı yaptığı belirtiliyor. Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yoğun bakıma alınan Gürkan’ın sağlık durumunun ciddi olmakla birlikte her gün iyiye gittiği belirtiliyor.
 
Şüphesiz Türkiye gibi hukuk tanımazlığın egemen olduğu ülkelerde baro başkanı olmanın ağır bir sorumluluğu var. Ancak Mustafa İlker Gürkan Baro Başkanı olmanın ötesinde ağır sorumlulukları her zaman üstlendi. Sorumluluk alanı hiçbir zaman Muğla ile sınırlı kalmadı. Hukuka, hukuk adamına gereksinim duyulan her yere koştu.
 
Herkesin ailesi ile tatil yaptığı bir hafta sonunda meslek örgütünün toplantısı için gittiği Denizli dönüşünde kaza geçirdi. O kadar çok seviliyordu ki Denizli Barosu başta olmak üzere, Türkiye Barolar Birliği, diğer barolar, Pamukkale Üniversitesi seferber oldu.
 
Mustafa İlker Gürkan 1968 hareketinin de devrimci önderlerinden biri idi. Doğruluğuna inandığı düşüncelerini savunmaktan hiç vazgeçmedi. Ödün vermedi. Düzene teslim olup dönekliğini ilan edenler O’nu üzse de yolunu değiştirmedi.
 
Mücadeleyi bırakmayan arkadaşlarının oluşturduğu 68’liler Birliği Vakfı, ve CUMOK tedavisi boyunca Mustafa İlker Gürkan’ı hiç yalnız bırakmadı. Namık Kemal Boya neredeyse her gün Gürkan’ın sağlık bültenini yayınladı.
 
Gürkan yıllardır özelleştirmeye direnen Yatağan İşçileri için de çok önemli bir önderdi. Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesinin örgütlenmesinde rol oynadı. Sendikanın avukatlığı yanında her şeyine koştu. Gürkan Yatağanlıların her şeyine koşarken, hekim eşi de tüm Yatağan halkının sevgilisi oldu.
 
Mustafa İlker Gürkan son yıllarda ülkemizde hukuk üzerinden yürütülen tertip ve tutuklamalara da sessiz kalmadı. Tutuklanan aydınlarımızın Muğla ilinde bulunan evlerinde yapılan aramalarda hazır bulundu. Uzak yakın demeden sabahın erken saatlerindeki aramalara koştu. Silivri’de devam eden yargılamalar sırasında kilometrelerce uzaktan koşarak hukukun çiğnenmesine seyirci kalmadı. Geçen yıl Aralık ayında duruşma salonunda Robokop adı verilen jandarmalar avukatlara saldırırken de oradaydı.
 
Gördüklerini ve yaşadıklarını susmayan TV kanallarında cesaretle anlattı.
 
Muğla’da taşımalı eğitimin yol açtığı rezalet sonucu okul müdürlerinin üzerine gidildiğinde yine oradaydı. Açılan davanın gönüllü savunucusuydu.
 
Avukatlık O’nun geçim kaynağı değil yaşam biçimiydi. Mesleği avukatlık olmasa da halkın davasının yılmaz savunuculuğunu tereddütsüz yapardı.
 
Mustafa İlker Gürkan’ın bir an önce iyileşerek aramıza dönmesini diliyor, ailesine de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 14 Mart Tıp Bayramında hekimlerin Gürkan ailesine de bayram yaptırmalarını diliyoruz.
 
Yine aynı kazada yaralanan Avukat Leyla Bişen ile eşi Cumhur Bişen, kızı Doğa Bişen  ile sürücü Abdülbaki Filipe’ye de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.   
 
13.03.2014
 
Lütfü Kırayoğlu  

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV