OKTAY AKBAL VE CUMHURİYET GAZETESİ

 Cumhuriyet Gazetesi’nin koca çınarı Yazar Oktay Akbal’ı kaybettik. Dün Akyaka’da çam ağaçlarının arasında toprağa verdik, sonsuzluğa uğurladık. Yıllarca köşe yazılarını zevkle okuduğum yazarımızın ölümü bizleri üzdü. Akyaka’da büyük bir hüzün vardı. Tüm sevenleri son görevlerini yapmak için adının verildiği sokağın başındaki evine akın akın gelip, eşi Ayla Hanım ve yakınlarına taziyede bulundular. Yatağan’dan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Sekreteri Lütfü Kırayoğlu ve Vatan Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacı Beyle beraber üç kişi cenaze törenine katıldık.
Taziye ve tören sırasında birçok yazar ve aydın insanla tanıştık. Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şube Başkanı ve çok iyi bir Cumhuriyet okuru olduğumu ifade ettiğimde, memnun oldular ve yakın ilgi gösterdiler. Başta Alev Çoşkun, Ali Sirmen, Ahmet Ketenci, Mustafa Balbay, Ayşe Kaypmaz , Çoşkun Özdemir, Orhan Erinç, Orhan Karaveli ve Erol Toy olmak üzere birçok yerel ve Ulusal basından yazarlar vardı. Orhan Karaveli, Yatağan halkına selamlarını iletti. Çoşkun Özdemir kitaplarını imzalayıp, ADD Yatağan şubesine göndereceğini sözünü verdi. Alev Çoşkun Bey, ADD adına konferansa gelirim dedi. Erol Toy’la İmparator ve Azap Ortakları adlı eserleri üzerine edebi sohbet yaptık. Kendisini bu güzel eserlerinden dolayı kutladım. Telefon numarasını verdi. Bodrum’da buluşup, yarım kalan sohbete devam edeceğiz. Evin önündeki törende Erol Ertuğrul Bey, çok güzel bir konuşma yaparak ikinci cumhuriyetçileri kınadı. 25 Ağustos günü Aydınlık Gazetesinde Oktay Beyle yaptığı söyleşiyi severek okumuştum. Kalemine sağlık Erol Bey. Cumhuriyet yazarı Hikmet Çetinkaya ruh gibi ortalıkta dolaştı ve bir süre sonra gözden kayboldu gitti. Pek yüz bulamadı desek yeridir. Elini sıkan, benim dışımda pek yoktu. Muğla’lı olmamdan dolayı ve gelen misafir olduğu için ‘’hoş geldiniz’’ dedim. Ali Sirmen Bey’e 40 yıl 1975—2015 arası Cumhuriyet okuru olduğumu ve yazılarını yıllardır zevkle okuduğumu ama bir yıldır gazeteyi almadığımı söyledim. Gazetenin çizgisinin değiştiğini ve ikinci cumhuriyetçilerin yanı sıra fetoculara teslim edilmesinin hata olduğunu belirttim. Ali Sirmen Beyi tenzih ederek söylediğim bu sözleri üzüntülü bir şekilde sadece dinleyerek tepki vermemesini anlıyorum. O da bu gidişattan memnun değildi. Gözlerinden ve kafa sallayışından bunu anladım. Cumhuriyet Halk Partisini ve Cumhuriyet Gazetesini ele geçiren bu zatlar emellerini şu an ulaşmış gibi görünseler de gün gelecek devran dönecektir. Cumhuriyeti ele geçirdiklerini sanan bu zavallılar, şunu unutmasın bu savaşı biz kazanacağız. Yakınlarından ve gazeteci dostlarından dinledim; Cumhuriyet Gazetesinin içine düştüğü bu durum Oktay Akbal’ı epey üzmüş. Bu fiili durum ne kadar sürecek bakalım. Bizlerde çok üzüldük. Kırk yıllık bir gazetemizi kaybettik. Cumhuriyetin faziletini bizler iyi biliyoruz. Oktay Akbal bizlere yıllarca ışık oldu. Ruhu şad olsun. Koca çınar, rahat uyu.
Cenaze töreni camide devam etti. Burada Alev Çoşkun Bey, güzel bir konuşma yaparak ikinci cumhuriyetçilere Erol Bey’den sonra ikinci vuruşu yaptı. Ağzına sağlık Alev Bey. Törenin düzenlenmesi ve gelen gidenin ağırlanmasına yardımcı olan ama kendini gizlemeye çalışan Hamdi Yücel Gürsoy Abimizi teşekkür ederiz. Nail Çakırhan’dan sonra Akyaka’nın en büyük şansı Hamdi Bey’dir. Ünal Türkeş Abimizin dediği gibi ülkemizin aydınlarını, yazarlarını ve çizerlerini Gökova’ya, Akyaka’ya çeken, yerleştiren Hamdi Abimizdir. Onunla ne kadar çok övünsek yeridir. Oktay Akbal’ın cenaze töreni adına yakışır bir şekilde başladı ve bitti. Oktay Akbal için ne yazsak ve söylesek azdır. Kitaplarını yeniden okuyacağım. Daha önce okuduğum Garipler Sokağı, Berber Aynası ve Önce Ekmekler Bozuldu’yu şöyle bir gözden geçirerek okumadığım diğer kitaplarını da satın alacağım. Toprağı bol olsun. Oktay Akbal ve eski Cumhuriyet Gazetesi benim gönlümde hep yaşamaya devam edecek. Sevenlerine ve yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum.
YORUM EKLE

banner68