Osman Korutürk: “İsrail-GKRY-Yunanistan-Mısır ittifakının dikkatlice değerlendirilmesi gereklidir”

Yazılarıma elden geldiğince devam ediyor ve her fırsatta sizlere Ankara ve İstanbul’dan Türkiye entelektüel ve siyasal hayatını şekillendiren düşünce ve siyaset insanlarıyla yaptığım paylaşımları aktarmaya çalışıyorum. Bu hafta sizlere Türkiye Cumhuriyeti’nin 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün oğlu, Emekli Büyükelçi, CHP 24.Dönem Milletvekili, CHP Parti Meclisi eski üyesi Osman Korutürk’ün Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili düşüncelerini paylaşacağım. Kendisini Enstitümüzde düzenlediğimiz “Güvenlik Akademisi” programına davet ettik. Kendisi de yaptığı “Doğu Akdeniz’de Oluşan Yeni İttifaklar” konulu değerlendirmelerini bizlerle paylaştı, bende sizlere önemli gördüğüm noktaları aktaracağım.
Emekli Büyükelçi Osman Korutürk “Türkiye’yi 7 farklı unvanla Paris, Berlin, Oslo, Tarhan gibi çok önemli başkentlerde temsil ettim. Fakat Kıbrıs’ın önemi benim hayatımda çok değerlidir. Kıbrıs’ta görev yaptığım zamanlar KKTC’nin ilanına rastlayan dönemde oldu. Kıbrıs’ın uluslararası siyasetteki benim burada görev yaptığım dönemden bu yana çok daha artmış bulunmaktadır. Örneğin Irak Savaşı sırasında İngilizler Ada’daki üslerinin kullanılmasına izin verdiler ve Irak bu adadan bombalandı. Sadece bu tek örnek dahi Kıbrıs’ın jeo-stratejik ve jeo-politik önemimin ne kadar değerli olduğunu göstermekte. Tabi Irak’ı hatırladığımızda Saddam’ın 1. Körfez Savaşı için “Tüm savaşların anası bu savaş olacak” kehanetini hatırlamakta fayda var” dedi.
Bölge üzerine değerlendirmelerine Arap-İsrail sorununun çözümü sadece bölgede istikrarı sağlanmasında değil dünya siyasetinde birçok sorunun çözülmesi için en önemli gerekliliklerden biri olmasına rağmen ne yazık ki yakın zamanda çözülmesi de imkansıza yakın olmasına değinen Korutürk, “Bölge için diğer önemli konu ise ülkelerin bölgede güvenliklerini kendi sınırlarının dışında sağlamak istemeleri nedeniyle ortaya çıkan yeni ittifaklar ya da anlaşmazlıklardır. Doğu Akdeniz’de oluşan yeni ittifaklar arasında Türkiye ve KKTC’yi yakından ilgilendiren İsrail-GKRY-Yunanistan-Mısır ittifakının dikkatlice değerlendirilmesi gereklidir. Fakat 2009 yılından bu yana Türk dış politikasının içinde girdiği çıkmaz ve siyaset yapıcıların rasyonel değerlendirilmelerinin eksikliği Türkiye’nin bölgedeki konumunu zora sokmaktadır. Mavi Marmara’dan sonra İsrail’le ilişkimiz yok, Sisi’nin gerçekleştirdiği darbeden sonra Mısır’la tüm ilişkileri kestik. Bunlar dış politika geleneğine sahip devletlerin atmaması gereken adımlardır. CHP Milletvekili olarak partimin görevlendirmesiyle Faruk Loğoğlu ile darbeden sonra Mısır’a gittik. Dışişleri ve Ekonomi Bakanlarıyla yaptığımız görüşmelerin sonrasında İhvan yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdik. Onların bize söyledikleri çok ilginçtir. İhvan yetkilileri Türkiye’ye çok müteşekkir oldukları, Türkiye’nin darbeden sonra bize yardım etmek istemesini anladıklarını ama Türkiye’nin niçin Mısır’la ilişkileri kestiğini anlamadıklarını, Mısır’la ilişkilerini kesmiş bir Türkiye’nin İhvan’a nasıl yardımı olabilsin ki sorusunu bize sordular. İhvan’ın farkında olduğu bir gerçeği ne yazık ki Türkiye fark edemedi. Doğu Akdeniz’de oluşan bu yeni ittifaktaki -ki Türkiye-Yunanistan-GKRY ilişkileri de tarihsel arka planıyla ortadadır- tüm ülkelerle problemli bir ülke olduğumuz ortadadır. Bu durumda oluşan bahsi geçen yeni ittifak Türkiye ve KKTC’yi bölgede zorlayacaktır” dedi.
Emekli Büyükelçi Osman Korutürk değerlendirmesinin son bölümünde Rusya’nın da bölgeye çok aktif bir şekilde döndüğünü, Suriye’nin Rusya için varlık ya da yokluk meselesi olduğunu bu nedenle zaten zor durumda olan Türkiye’nin Rusya’yı da karşısına alacak siyasi ve askeri kararlardan uzak durmasının gerekliliğine değinerek değerlendirmelerini sona erdirdi.
 
YORUM EKLE

banner47