1600 yıllık mozaiklere ‘çatılı’ önlem

Yatağan ilçesindeki ‘Gladyatörler Şehir’ olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan Bizans dönemine ait 1600 yıllık mozaik eserler, çatı ve cam teras yöntemiyle korunacak.

1600 yıllık mozaiklere ‘çatılı’ önlem

Bölgenin en önemli tarihi merkezlerinden biri olan ve içerisinde barındırdığı yörenin en büyük spor okulu nedeniyle ‘Gladyatörler Şehir’ olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar en büyük destek Yatağan Kaymakamlığı aracılığıyla geldi. Kaymakamlığın 2018 yılında girişimleriyle Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) sunulan yaklaşık 2,5 milyon liralık projenin kabul edilmesiyle kentteki çalışmalara hız verildi.

Kentteki çalışmaları yerinde inceleyen Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin yıllık kentte Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden eserlerin yer aldığını söyledi.

GEKA projesi kapsamında Kuzey Kapı’nın girişindeki yaklaşık bin 600 yıllık koruma altına alınan mozaiklerin ziyarete açılacağını belirten Çiçek, projenin tamamlanacağı güne kadar mozaiklerin üzerinin kapalı tutulduğunu söyledi.

Çiçek, Stratonikeia’nın sadece yöre için değil, ülke için de büyük önem taşıdığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ardından kente olan ilginin arttığının altını çizerek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Stratonikeia Kazı Başkanlığımızın kazı çalışmaları yılın 12 ayına çıkarılmıştı. Bu doğrultuda buradaki çalışmalar devam etmektedir. Biz de Yatağan Kaymakamlığı olarak 2018 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın projesinden faydalandık. Yaklaşık 2,5 milyon liralık proje kapsamında gerek Lagina Kutsal Alanı’nda gerekse Stratonikeia Antik Kenti’nde çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.

Kaymakamlığın, kazı başkanlığıyla koordineli bir şekilde çalıştığını ve kentin tekrar ihtişamlı günlerine kavuşması için gereken çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan Çiçek, “Stratonikeia Antik Kenti içerisinde Kuzey Kapı’daki sütunların ayağa kaldırılması, restorasyonu, onarımı vesaire birçok kalem iş var. Kuzey Kapı’nın girişindeki mozaiklerin korunması amacıyla koruma çatısı inşa edildi. Yine burada cam teras işi yapılacak. Müteahhidimiz çalışıyor, inşallah önümüzdeki aylar içerisinde neticeye erecek” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68