33 yıl sonra minaresinden ezan sesi yükselecek

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan ve ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adlı eserinde, ziyarette bulunup ibadet ettiğini belirttiği “Şaban Ağa Cami” restore edilerek eski ihtişamına kavuşturuluyor.

33 yıl sonra minaresinden ezan sesi yükselecek
Bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ndeki, Osmanlı Dönemine ait en önemli eserlerden biri olan Şaban Ağa Cami, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen restore çalışmasıyla yeniden eski cazibesine yeniden kavuşuyor.

Kentin girişinde ziyaretçileri karşılayan Beylikler Dönemine ait hamamın yanında bulunan, 1876 yılında Şaban Ağa tarafından yapılan tadilat nedeniyle “Şaban Ağa Cami” olarak bilinen cami, Muğla’da ibadete açık en eski camilerin başını çekiyor. Muğla’da, müezzin mahfili ve önünde sadaka taşının bulunduğu tek cami olması nedeniyle diğer camilerden ayrılan Şaban Ağa Cami, yapılacak çevre düzenlemesiyle birlikte eski ihtişamlı haline kavuşacağı günü bekliyor.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, muhabirimize yaptığı açıklamada, Stratonikeia Antik Kenti’nin önemli bir turizm merkezi haline gelmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi.

Birbirinden farklı özellikleriyle dikkati çeken Stratonikeia’da gayretli çalışmalar neticesinde önemli işlere imza atıldığını belirten Çiçek, Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve ekibini kutladı.

Çiçek, kentin girişindeki 15’inci yüzyıla ait Şaban Ağa Camisi’nin restorasyonun tamamlandığını ve bu aşamada çevre düzenleme çalışmalarına başlanacağını kaydederek, “Stratonikeia Antik Kenti’nin de en önemli özelliği Karya döneminin eserlerinden başlayarak içerisinde yine Selçuklu dönemine ait Menteşe Beyliği dönemine ait Osmanlı’ya ve yakın cumhuriyet tarihine ait eserlerin tamamını bir arada görebileceğimiz bir yer” dedi.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmanın ardından Şaban Ağa Camisi’nin ramazan ayına yetiştirilmeye çalışılacağını vurgulayan Çiçek, “Burada özellikle tarihi dokuyu da koruyarak ve camekanlı bir yapıyla da ileri nesillere de o kültürel tarihi aktarımı yansıtacak şekilde bir restorasyon icra etmişler. Yine camimiz de, daha öncesinde Menteşe Beyliği döneminde inşa edilmiş bir caminin üzerine Osmanlı döneminde de yapılmış bir takım eklentiler var. Bilal hocamızın başkanlık ettiği bu restorasyon çalışması içerisinde, bu bütün farklı dönemlere ilişkin yapılar korunmuş. Burada restorasyonun teknik işlerinin yanı sıra çok büyük bir bilgi birikiminin olduğunu da görüyoruz” diye konuştu.

Üçüncü kez restore edildi

Antik kentte yaşayan Şaban Ağa tarafından 1876 yılında camide yapılan tadilat nedeniyle buranın “Şaban Ağa Cami” olarak anılmaya başlandığını belirten Söğüt, camideki diğer tadilatın ise Mehmet Eskişar tarafından 1912 yılında yapıldığı bilgisine ulaştıklarını kaydetti.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise, caminin yapıldığı tarihin ve yapanın tespit edilemediğini fakat Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522’deki Rodos Seferi sırasında bu camiye gelerek ibadet ettiğine dair ciddi verilere ulaştıklarını söyledi.

Söğüt, kentteki kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon çalışmalarına da önem verdiklerini belirterek, “Caminin içerisindeki kazılar sırasında da 15’inci yüzyıla ait caminin zemini, minberini hatta kapı ve pencerelerin yerine varıncaya kadar tespit ettik. Şimdiki camiyi de, hem eski caminin görülebileceği hem de yeni caminin kullanılabileceği şekliyle düzenledik. Böylelikle, antik kentin bütününde olduğu şekilde camide de hem farklı dönemlerin gözüktüğü hem de gelen insanların ibadetlerini yapabileceği şekliyle sergileniyor hale gelecek” diye konuştu.

Yapılan çalışmanın korumacılık açısından dünyaya örnek bir çalışma olduğunu savunan Söğüt, desteklerinden dolayı Muğla Valiliği ve Yatırım İzleme Koordinasyon Birimi’ne teşekkür etti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56