Ablasının hastalığı onu Ay-Yıldızlı formayla tanıştırdı

Yatağan ilçesine yaklaşık 18 kilometre uzaklıktaki Bencik Mahallesi’nde yaşayan 15 yaşındaki Songül Lök, ablasının tedavisi sırasında tanıştığı okçuluğa meraklı aile hekimiyle başladığı okçuluk serüveninde Okçuluk Milli Takımına seçildi.

Ablasının hastalığı onu Ay-Yıldızlı formayla tanıştırdı
 Bencik Mahallesi’nde ailesiyle birlikte yaşayan 15 yaşındaki Songül Lök’ün kaderi, yaklaşık 6 yıl önce rahatsızlanan ablasını tedavi etmek için eve gelen aile hekimi Ejder Sözen’le tanışmasıyla değişti. Bir dönem okçulukla da uğraşan ve bu spora merak salan Sözen’in o dönemde kurmayı planladığı okçuluk takımına Lök’ü yakıştırmasıyla, Lök’ün milli takıma uzanan okçuluk serüveni de başlamış oldu.

Lök, yeni kurulan takımın bir parçası olarak arkadaşlarıyla, kış mevsiminde atıl durumdaki TEKEL’in eski tütün deposunda, yaz mevsiminde ise Bencik Aile Sağlığı Merkezi bahçesinde, Sözen önderliğinde antrenmanlarını yaptı. Kısa sürede üye sayısı artan takımın ‘lider’i konumuna yükselen Lök, şampiyonalarda elde ettiği başarıyı milli takım seçmelerinde de sürdürerek Ay-Yıldızlı formayı terletmeye hak kazandı.

Rüya gibi bir 6 yıl

Küçük yaşta yaşadığı bir rahatsızlığın ardından ayağından ameliyat olan ablasının kontrolü ve pansumanı için aile hekimi Sözen’in sürekli evlerine geldiğini anlatan Lök, tedavinin ardından ablasının daha iyi olduğunu söyledi. Lök, okçulukla bu rahatsızlıktan sonra tanışması nedeniyle o dönemlerde başarılı oldukça ablasının daha iyi olacağına inandığını belirterek, başarılarıyla ablasının çok mutlu ettiğini söyledi.

Ablasının rahatsızlığı nedeniyle tanıştığı aile hekimi Sözen’in daveti üzerine başladığı okçuluk sporunda, 6 yıla 14 madalya ve 5 Türkiye rekoru sığdırdığını belirten Lök, muabirimize yaptığı açıklamada, rüya gibi bir 6 yıl geçirdiğini söyledi.

Lök, okçuluğa başlamadan önce sıradan bir hayat yaşadığını fakat okçulukla tanıştıktan sonra cevherini keşfettiğini kaydederek, “Bugün bu noktaya geldiysem başta ailemin ve Ejder ağabeyimin sayesinde geldim. Ablam rahatsızlanmasaydı belki de Ejder ağabey beni fark edemeyecekti ve ben de bugün milli bir okçu olamayacaktım. O yüzden kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

Okçuluk sporuyla tanıştıktan sonra çok çalıştığını ve zamanla tüm hedeflerine teker teker ulaştığını anlatan Lök, şunları söyledi:

“Samsun’da yapılan yarışmalar sonucunda milli takım seçme yarışmasına katıldım. Milli takıma seçilecek ilk üç kişi arasında ben de yer aldım. Mart ayındaki Gençler Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Bunun için çok mutluyum. Ülkemi, Ay-Yıldızlı formayla temsil edeceğim için çok gururluyum. Bu, en başından beri Ejder ağabeyimin ve benim en büyük hayalimizdi. İnşallah oradan iyi başarılarla dönerim.”

“Antrenmanlarda Songül’ü denedik ve o da okçuluğu sevdi”

Milli sporcu Lök’ün antrenörü Sözen ise, 2010 yılında Bencik’te başladığı görevin ardından okçuluk takımı kurmak için çalışmalara başladığını ve bu doğrultuda çevresindeki çocukları gözlemlediğini söyledi.

Lök’ü dördüncü sınıftayken tanıdığını ve en azından kendisini denemek için antrenmanlara davet ettiğini anlatan Sözen, “O zamanlar takımda bir tek Emircan vardı. Songül de karar verdi ve antrenmanlara geldi. Antrenmanlarda Songül’ü denedik ve o da okçuluğu sevdi. Düzenli olarak çalışmaya başladı. O dönem de diğer çocuklar da takıma yavaş yavaş katılıyordu” dedi.

Sözen, Lök’ün kısa sürede okçuluğa ısındığını ve kendisine hedef koymaya başladığını ifade ederek, katıldığı tüm yarışmalara çok sıkı hazırlandığını kaydetti.

Yıldız kategorisindeyken Genç Milli Takıma seçildi

Lök’ün elde ettiği başarının kendisini çok onurlandırdığının altını çizen Sözen, takımın kuruluğu günden beri en büyük hedefinin ‘milli takıma sporcu yetiştirmek’ olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“2016 yılını çok iyi geçirmişti ve gittiği turnuvalarda hep birincilik getirmişti. Fransa’nın Vittel şehrinde yapılacak Avrupa Şampiyonası bizim için bir hedefti. Kendisine ve diğer takım arkadaşlarına, bu hedefe ulaşabileceğimizi söylemiştim ve buna ben de inanıyordum. Henüz yaş olarak miniklik kategorisinden yeni çıkmış olmasına rağmen Songül bir yıldız kategorisi sporcusu. Fakat bu seçilen milli takım ‘Türkiye Gençler Milli Takımı’ ve takımdaki diğer arkadaşları yaş olarak kendisinden daha büyük olacak.”

Songül’ün başarısı, takım için yeni hedeflerin başlangıcı oldu

Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun aralık ve ocak aylarında Samsun’da gerçekleştirdiği yarışmalarda Yatağanspor Okçuluk Takımı adına yarışan Lök’ün güzel bir performans sergilediğini anlatan Sözen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Milli takım seçme yarışmasına katılan 8 kişi içinde, Songül ve diğer iki arkadaşıyla beraber bizim 3 sporcumuz vardı. Songül o turnuvayı da gayet güzel bir şekilde geçirdi. Fransa’da Türkiye’yi temsil edecek milli takımın üç kişilik kadrosu içinde yer almayı başardı. Bunu hedeflemiştik ve 6 yıldır hep bu hedef için çalışıyorduk. Bunun bir son olmayacağına inanıyorum. Asıl bunun bizim takım için bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Daha başka çocuklarımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz. Songül’ün de hem Avrupa’da hem de dünyada iyi dereceler alacağına inanıyorum.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER