Alzheimer hastası okuma yazması olmayan nine, Atatürk şiirlerini unutamıyor

Yunan işgali sırasında dedesi ve ninesi yakılarak öldürülen 86 yaşındaki Alzheimer hastası okuması yazması olmayan nine, rahatsızlığı nedeniyle günlük ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu unuturken Kurtuluş Savaşı’nın mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün şiirleri aklından çıkmıyor.

Alzheimer hastası okuma yazması olmayan nine, Atatürk şiirlerini unutamıyor

Yatağan ilçesinde yaşayan kızıyla birlikte yaşayan 86 yaşındaki Fikriye Peker, ne zaman Atatürk ve Türk bayrağı ile ilgili bir şey görse veya duysa, 6 yaşlarındayken öğrendiği Atatürk şiirlerini okuyor.

Yaklaşık 30 yıl önce eşini kaybeden iki çocuk annesi Peker, uzun zamandır alzheimer ve felç rahatsızlığıyla mücadele ediyor. Ailesinin istememesi üzerine küçük yaşta okulu bırakmak zorunda kalan Peker, okuma yazma bilmemesine rağmen, çok sayıda dizeden oluşan Atatürk şiirlerini asla unutamıyor.

Peker’in Atatürk şiirlerinin yanı sıra unutamadığı bir diğer olay ise, dedesi ve ninesiyle ilgili. Yunan işgali sırasında dedesi ve ninesi, Aydın’ın Germencik ilçesinde, evlerine kapatılarak yakıldığını unutamayan Peker, çocukluğunda öğrendiği olayı, asla unutamıyor.

Torunlarıyla sohbet ettiği sırada sık sık bu şiirleri okuyan Peker, “Atatürk şiirlerini okula başlamadan biliyordum. Fakat ailem okula gitmeme izin vermeyince okuma yazma öğrenemedim. Yaşamımı çiftçilik yaparak sürdürdüm. Çok şükür sağlığım iyi. Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

Anneannesinin zaman zaman kendilerinin yanında kaldığını belirten Peker’in torunu Ziya Anbarcı ise, kendisine Atatürk sevgisini anneannesinin aşıladığını söyledi.

Anbarcı, “Anneannemin okuma yazması yok. Ama radyoda, televizyonda veya sokakta Atatürk veya bayrakla ilgili bir şey geçtiği zaman küçükken ezberlediği şiirleri okumaya başlıyor. Alzheimer hastası anneannemin içerisinde büyük bir Atatürk aşkı var. Biz bu şiirlerle büyüdük. Bize Atatürk sevgisini aşılayan anneannemdir” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68