Balkan şampiyonluğunu, kazada ölen arkadaşına armağan etti

Edirne’de düzenlenen 19. Balkan Tekvando Şampiyonası’na, yaklaşık 1 ay önce trafik kazasında hayatını kaybeden takım arkadaşının ailesine “Onun için yapacağım” diyerek giden Serpil Soy, verdiği sözü tuttu.

Balkan şampiyonluğunu, kazada ölen arkadaşına armağan etti
 Kavaklıdere ilçesinde, Kavaklıdere Belediyespor bünyesindeki Tekvando Takımı’nın sporcusu 19 yaşındaki Serpil Soy, Edirne’de düzenlenen 19. Balkan Tekvando Şampiyonası’nda, gençler kategorisinde şampiyon oldu.

Muğla’nın nüfus bakımından en küçük ilçelerinden olan Kavaklıdere’de, uğraş verebileceği başka bir spor dalı olmadığından 2009 yılında arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine tekvandoyla tanışan Soy’un kaderi, ailesinin tekvandoyla ilgili düşünceleriyle birlikte değişti.

Yaz tatillerini evde geçirmemek için kendisine uğraş olarak tekvandoyu seçen Soy, bu sporu devam ettirince, derslerini olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle ailesi artık bu sporu sonlandırması gerektiğini söyledi. Buna aldırış etmeyen Soy, iller arası müsabakalarda elde ettiği başarılarla ailesini bu düşünceden vazgeçirdi. Tekvandoya olan bağlılığı zaman içerisinde onu spora daha çok bağlarken, derslerini de etkilemedi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü kazandı. Derslerinden arta kalan zamanlarda tekvando çalışmalarını sürdüren Soy, son olarak katıldığı 19. Balkan Tekvando Şampiyonası’ndan altın madalyayla döndü.

60 maçtan 40 madalya kazandı

Üniversite ikinci sınıf öğrencisi Soy, muhabirimize yaptığı açıklamada, okulun ilk senesinde çalışma yapamadığını söyledi. Yalnızca hafta sonları Kavaklıdere’ye geldiğinde çalışmalara katılabildiğini belirten Soy, ikinci senesinde ise antrenörünün direktifleriyle okulunda çalışmalar yaptığını anlattı.

Soy, tekvandonun kendisi için yaşam kaynağı olduğunu kaydederek, “Türkiye genelinde, iller arası olmak üzere yaklaşık 60 maça katılmışımdır. Bu müsabakalardan 40 madalya elde ettim. Bunların 12’si birincilik, diğerleri ikincilik ve üçüncülük. 5 uluslararası maça katıldım ve şampiyon olarak kürsü gördüğüm ilk şampiyonam Balkan Şampiyonası oldu. Burada birincilik elde ettim” dedi.

Şampiyonluğu rahmetli takım arkadaşına adadı

Balkan Şampiyonasına çok iyi hazırlandığını fakat bu süreçte acılı günler de yaşadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Bundan bir ay önce kardeşimiz, tekvandocu  milli sporcu Kadir Doğramacı’yı bir trafik kazasında kaybettik. Şampiyonaya gitmeden önce ailesini ziyaret ederek, ‘Edirne’den şampiyon olarak geri döneceğim. Kadir için yapacağım bunu’ dedim. Ailesine de bana ‘Kadir için yapacaksın’ dedi. Gittim ve orada sadece onu düşündüm. Madalyayı aldığımda da Kadir’in ismini bağırdım. Bu şampiyonluğu ona armağan ediyorum.

Tekvandocular vatan sevgisiyle yetiştiriliyor

Soy’un antrenörü Halil Özduran ise, 2007’de kurulan kulübün şuan 115 sporcuyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye’de 550 bin lisanslı tekvandocu olduğuna işaret eden Özduran, bu spora olan ilgiden dolayı rekabetin de zor olduğunu ileri sürdü.

Özduran, kulübün kurulduğu günden bu yana bin 100 sporcuya ulaştığını kaydederek, “Kavaklıdere’deki en büyük avantajımız sporcuyu hazır bulmak. Çünkü burası küçük bir ilçe. Biz buraya geldiğimizde çocukların aileleri evlatlarını bize hazır getiriyordu. Disiplin, ahlak ve hoşgörüyle yetiştirilmiş çocuklar, cesaretle harmanlanıyorlar. Tekvandonun en önemli unsuru da budur zaten. Çocuklara en çok verdiğimiz sistem ve algı, vatan sevgisi oluyor. Çocuklara her zaman kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’ın okutmalarını söylerdim. Biz bunu Serpil Soy ile gerçekleştirdik, diğer sporcularımızla da inşallah aynı başarıyı elde edecektir” diye konuştu.

4 sporcusunu kazalara kurban verdi

Takımın bugüne kadar 4 sporcusunu çeşitli kazalarda hayatlarını kaybettiğini anımsatan Özduran, şöyle konuştu:

“Takım içerisinde zor zamanlarımız oldu. Sporcularımızı elim kazalarda kaybettik. Rahman Karasoy, Hakan Şahin, İsmail İnan ve en son da milli sporcumuz Kadir Doğramacı’yı 30 gün önce elim bir kazada kaybettik. Bu gittiğimiz Balkan Şampiyonası’nda, Kadir Doğramacı’nın annesine bir söz verdi. ‘Bu madalyayı sizin için alacağız’ dedi. Kadir için gittik, ülkemizi temsil ettik ve İstiklal Marşımızı okuttuk. 3 bin nüfuslu bir ilçeye Balkan Şampiyonluğunu getirdik ve gururlandırdık. İnşallah daha iyi yerlerde oluruz. Amacımız artık Avrupa şampiyonası.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56