Bencikli okçulara hedef dayanmıyor

Bencik Mahallesi’nde eski okçuluk sporcusu aile hekimi tarafından atıl vaziyetteki tütün deposunda kurulan okçuluk takımı, 2 uluslararası, 116 ulusal madalyayla doldurduğu madalya vitrinini, Yunanistan’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda elde edecekleri altın madalyalarla taçlandırmayı hedefliyor.

Bencikli okçulara hedef dayanmıyor

Yatağan ilçe merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Bencik Mahallesi Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile hekimi Ejder Sözen tarafından 7 yıl önce kurulan okçuluk takımı, ulusal ve uluslararası müsabakalara, yazları yeni yapılan tesiste, kışları ise mahallede atıl vaziyette bulunan tütün deposunda hazırlanıyor.

Takım, kurulduğu günden bu yana ulusal yarışmalarda elde ettiği başarılarının yanı sıra 2017 yılında takımın sporcusu Emircan Haney’in Arjantin’de düzenlenen dünya şampiyonasında kazandığı birincilikle adından sıkça söz ettirdi. 7 yıllık geçmişinden 3’üncü milli sporcusunu çıkaran Bencik Okçuluk Takımı, Yunanistan’da düzenlenecek Avrupa şampiyonasının hazırlıklarını da sıkı çalışmalarla sürdürüyor.

Sporculardan Songül Lök’ün açtığı milli takım kapısını aralayan Emircan Haney’in dünya şampiyonu olmasıyla elde edilen başarı serisinin, Haney ve bu yıl ilk defa milli formayı terletecek Sevda Yaka’nın katılacağı şampiyonada sürdürülmesi amaçlanıyor.

Hedeflerin sonu gelmiyor

Takımın antrenörü Sözen, muhabirimize yaptığı açıklamada, 7 yıl önce takımı kurduklarında küçük yaştaki sporcuları yetiştirerek ulusal yarışmalarda Muğla’yı temsil etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bugüne kadar katıldıkları şampiyonalarda 2’si uluslararası 118 madalya ve 21 Türkiye rekoru elde ettiklerini belirten Sözen, “Songül Lök, bizim ilk milli sporcumuz olarak önemli bir şeyi başarmıştı. Bu köyde eksik olanaklarla çalışan biri olmasına rağmen milli takıma gidilebileceğini göstermiş oldu. Arkasından Emircan’ı milli takıma verdik ve ondan bir dünya birinciliği elde ettik. Bu hedefimizin ardından önümüze başka hedefler koyduk. Birden fazla sporcuyu milli takıma sokmak ve sporcularımızın hepsini milli takıma sokmak, önümüzdeki diğer hedeftir” dedi.

Başarı tesisleştirmeyi getirdi

Sözen, Emircan Haney ve Sevda Yaka’nın milli takıma seçilerek Yunanistan’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandığını kaydederek, “Uzun yıllar burada imkansızlıklara rağmen çalıştık. Hep bundan bahsettik. Ama Bencik’ten yapılan bu saha, belki de dünyada örnek olarak gösterilebilecek bir yer oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi’nin işbirliğiyle yapıldı. Artık çocuklar yazları çok güzel şartlarda çalışıyorlar. Bu bizim motivasyonumuzu ve ileriki dönemlerdeki başarılarımızı elbette ki artıracaktır. Kış sezonuna kadar burada çalışacağız ama kışın atıl vaziyetteki tütün deposuna geri döneceğiz. Benzer bir tesisleşme salon için de yapılırsa bu çocuklar için çok iyi olur ve elde ettikleri başarıların da artacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yolda durdurup fotoğraf çekilmek istiyorlar

Takımın ilk sporcusu Dünya Şampiyonu Emircan Haney de, okçuluğun artık kendisi için yaşam şekli olduğunu söyledi.

Türkiye’ye kazandırdığı dünya şampiyonluğu unvanını taşımaktan büyük gurur duyduğunu anlatan Haney, “Arjantin’den döndükten sonra sokağa çıktığımda fotoğraf çekilmek isteyenler oldu. Şahsıma ilgi ve alaka arttı. Takımıma iyi bir örnek olduğumu düşünüyorum. Takım arkadaşlarıma yapmaları gerekenleri ve dünya şampiyonasında edindiğim tecrübeleri paylaştım” dedi.

Önce Türkiye sonra dünya şimdi ise Avrupa şampiyonluğu

Haney, Avrupa şampiyonasının hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatarak, şöyle konuştu:
“Haziran sonu Yunanistan’da yapılacak Avrupa şampiyonasında Sevda arkadaşımızla mücadele etmeye hak kazandık. Ona bu tür büyük şampiyonalarda ne yapması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Birlikte oluşturacağımız ‘mix takım’la dünya şampiyonluğunun ardından Avrupa şampiyonu olmak istiyorum. Ulusal ve dünya şampiyonalarından kazandığım madalyalarımın yanına bir de Avrupa şampiyonluğu madalyası ilave etmek istiyorum.”

Köy yerinde okçulukla uğraşması yanlış anlaşılıyordu

Takımın çiçeği burnunda milli sporcusu Sevda Yaka ise, okçuluğa antrenör Sözen’in fiziğinin ve ahlakının bu spora uygun bulmasıyla 6 yıl önce başladığını söyledi.

Okçuluğa zorlu bir başlangıç yaptığını ve o sırada en büyük destekçisinin “Ejder Ağabeyi” olduğunun altını çizen Yaka, “İlk başta ailem okçuluk sporuyla uğraşmama karamsar davranıyordu ve bana karşı çıkıyorlardı. Çünkü köy yerinde kız çocuklarının bu tür aktivitelere katılması, ailem ve çevrem tarafından yanlış olarak algılanıyordu. Yarışmalara giderek madalyalar aldıkça ve derslerimdeki başarı da arttıkça ailem destekçim olmaya başladı. Onların da desteğiyle çok iyi yerlere geldim. Katıldığım ulusal yarışmalarda 5’i altın olmak üzere 15 madalya kazandım” dedi.

 “O olduysa ben neden olmayayım”

Yaka, okçuluktaki ilk hedefinin katıldığı ulusal yarışmalarda birincilikler ve rekorlar elde etmek olduğunu ve fakat geçen sürede bunlarla yetinmediğini belirterek, şunları söyledi:
“Takım arkadaşım Songül Lök’ün takımımızı Fransa’da temsil ederek Avrupa şampiyonasına katıldı. Daha sonra ‘neden ben yapmayayım’ dedim. Ardından Emircan Haney dünya şampiyonu oldu. ‘O olduysa ben neden olmayayım’ dedim. Çok çalıştım. Emircan’ı takip ettiğim ve yaptıklarını yapmaya çalıştım. Ben de o yolda ilerleyerek emek verdim ve istediğimi elde ettim. Önümüzdeki günlerde Avrupa şampiyonasına gidiyorum. Yunanistan’da ülkemi temsil edeceğim için çok mutluyum. Burada bireysel dereceler elde etmek, İstiklal Marşımızı okutmak ve bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56