“Boşa zaman harcıyorsun” diyenlere inat dünya şampiyonu oldu

Mahallelerinde göreve başlayan aile hekiminin teşvikiyle okçuluk sporuna başlayan Milli Sporcu Emircan Haney, çevresindekilerinin “Boşa zaman harcıyorsun” demesine kulak asmayarak sürdürdüğü okçulukta, dünya şampiyonu oldu.

 “Boşa zaman harcıyorsun” diyenlere inat dünya şampiyonu oldu
 Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bencik Mahallesi’nde 7 yıl önce göreve başlayan okçuluğa meraklı aile hekimi Ejder Sözen’in teşvikiyle okçuluk çalışmalarına başlayan 15 yaşındaki Emircan Haney, 6 yıllık spor yaşamını dünya şampiyonluğuyla taçlandırdı.

İmkansızlıklara rağmen kurulan Bencik Okçuluk Takımı’nda, mahallede bulunan atıl vaziyetteki tütün deposunda çalışmalarını sürdüren Haney, Arjantin’de düzenlenen Yıldızlar-Gençler Dünya Şampiyonası’nda, karışık takımda takım arkadaşı Dilara Sevindik’le altın madalya kazandı. Haney, erkek takımında ise, takım arkadaşları Gökhan Demirbaş ve Bünyamin Yankaç ile dünya ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

Şampiyonanın ardından bin 800 nüfuslu Bencik Mahallesi’ndeki evine dönen Haney, muhabirimize yaptığı açıklamada, okçuluk sporuyla uğraşmaya başladığında çevresindeki insanların, “Boşa zaman harcıyorsun”, “Bu işin sana bir getirisi olacak mı” dediklerini fakat söylenenlere kulak asmadığını söyledi.

7 Ekim ona uğurlu geldi

Kaderinin Ejder Sözen’in Bencik’e gelmesiyle değiştiğini anlatan Haney, kendisiyle tanıştıktan sonra özverili bir şekilde okçuluk çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Haney, kısa süre içerisinde ulusal yarışmalara katılmaya başladığını aktararak, “7 Ekim 2013’te ilk kez ulusal bir yarışmada altın madalya kazandım. Bundan 4 yıl sonra da Arjantin’de düzenlenen dünya şampiyonasında aynı tarihte ilk uluslararası altın madalyamı kazandım. Aynı tarihe denk gelmesi, çok güzel bir tesadüf ve beni çok mutlu etti. Bu tesadüf, geçen süreçteki bütün anılarımın tekrar canlanmasına neden oldu” diye konuştu.

Veresiye ok ve yayla gelen dünya şampiyonluğu

Bundan sonraki hedefinin bu unvanı korumak olduğunu ve gelecek dünya şampiyonasına katılarak bu kez bireyselde de dünya şampiyonluğunu kazanmak istediğini belirten Haney, “Dünya şampiyonasına veresiye ok ve yayla gittim. Onların parası hala ödenmedi, ödeyemedik. Ama ben onlarla şampiyon oldum. Altın madalyayı onlar sayesinde boynuma taktım” dedi.

Derslerinden geri kaldığı için okçuluktan kopuyordu

Temizlik işçisi Osman Haney, oğlunun okçuluğa merak saldığında neler yaptığını görmek için antrenmanlarını izlediğini söyledi.

İlk başlarda önyargılı davrandığını fakat daha sonrasında gelen başarılı sonuçlarla yanıldığını itiraf eden Haney, “Çocuğumun ilk madalyasından sonra onun bu alanda başarılı olacağına inandım ve destek verdim. Ejder Sözen’in desteğiyle çok güzel başarılar elde etti. Hatta bu arada, derslerinden geri kaldığını düşündüğüm için okçuluğu bırakmasını düşündüm. Ama oğlumun üzüleceğini düşünerek bu kararımdan vazgeçtim. İyi ki de vazgeçmişim” diye konuştu.

Çocukluğu okçuluk oyunuyla geçti

Ev hanımı anne Hafize Haney de, oğlunun çocukluğundan beri okçuluğa merak duyduğunu ve tahtalardan kendisine ok ve yay yaparak okçuluk oyunu oynadığını anlattı.

Çocuğunun başarılı bir okçu olacağına o zamanlardan beri inandığını kaydeden Haney, “İlk başlarda çevremizdeki insanlar ‘tarlada çalışması gereken çocuğu neden okçuluğa gönderiyorsunuz’ diyerek laflar etti. Ama ben aldırış etmedim. Oğlumun arkasında dimdik durdum. O sevindikçe ben sevindim, o üzüldükçe ben üzüldüm” dedi.

Başarısını, kendisini geliştirmesine borçlu

Antrenör Ejder Sözen ise, Emircan Haney’in kısa ömrüne 5 altın, 6 gümüş ve 5 bronz ile 2 Türkiye rekoru sığdırdığını kaydederek, Haney’in takımın gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 7 yıl önce kurulan okçuluk takımının ilk sporcusu olan Emircan’ın sürekli kendini geliştirdiğinin altını çizen Sözen, şöyle konuştu:

“Bu yıl, Arjantin’de düzenlenen Yıldızlar-Gençler Açık Hava Dünya Şampiyonası’na, kendimize hedef koyarak hazırlandık. Bu süreç içerisinde Emircan ile hem okçuluk hem teknik hem de mental olarak çalıştık. Oraya gidebilmemiz için önümüzde iki sınav vardı. Mayıs ve temmuz ayında yapılan milli takım seçmeleriydi ve Emircan bu ikisinden de Türkiye şampiyonu olarak çıktı. Bu nedenle Emircan milli takıma seçilmiş oldu.”

 “Bunu bir sürpriz olarak değerlendirmiyorum”

Kendisinin mesai saatleri dışında, Emircan’ın ise derslerinden arta kalan zamanlarda tütün deposunda buluşarak ‘imkansız’ denilen şeyi başardıklarını ifade eden Sözen, “Bunu bir sürpriz olarak değerlendirmiyorum. Bu bizim 7 yıla yayılmış inanç ve hazırlık sürecimiz. İleri vadeli planlar ve hedefler koyarak bu hedefe doğru yaklaşmaya çalıştık. Bu son başarı, geleceğini bize daha önce söylüyordu. En azından Emircan ile ben buna inanıyorduk. Şimdi bunu başardık ve çok mutluyuz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56