Bu hastane insana değil, taşa hizmet veriyor

Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazılarda her yıl kurtarılan yüzlerce tarihi taş eser, kentteki “taş hastanesi”nde tedavi edilerek, ait olduğu yere yeniden yerleştiriliyor. Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazılarda çıkartılan tahrip olmuş taş eserler, kentteki “taş hastanesi” tedavi ediliyor

Bu hastane insana değil, taşa hizmet veriyor
 Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’nde, kazı ve kurtarma çalışmalarının yanı sıra, kentte bulunan çeşitli medeniyetlere ait eserlerde restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devlerinin dönemlerine ait Selçuklu Hamamı, Şaban Ağa Camisi ve Bılla Evi’nde yapılan restorasyon çalışmalarının yanı sıra antik dönemlere ait eserlerin gün yüzüne çıkartıldığı kentte, zarar gören taş eserler yine kentte bulunan “taş hastanesi”ne getirilerek burada aslına uygun şekilde düzenleniyor.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, muhabirimize yaptığı açıklamada, arkeolog, konservatör, restorator, koruma onarım uzmanları gibi konusunda uzman isimlerden oluşan heyetin, yoğun mesai harcayarak çalıştığı alana “taş hastanesi” adını verdiklerini belirtti.

Helenistik dönemden günümüze kesintisiz yaşamın sürdüğü kentteki mimari taş eserleri, kazı çalışmalarının ardından taş hastanesine getirdiklerini anlatan Söğüt, eserin zarar gören kısımlarını sağlamlaştırdıktan sonra ait olduğu yere götürdüklerini söyledi.

Tedavi edilemeyen taş yok

Söğüt, taş hastanesinin Stratonikeia için çok önemli bir yer olduğunu belirterek, “Burada bir sütunun kaidesinden tutun da friz, korniş blokları, mezar stelleri ve taşları gibi aklınıza taşla ilgili ne gelebiliyorsa burada tedavi edebiliyoruz. Antik döneme ait olup da kırılmış parçaların tamamı buraya getirilerek tedavi ediliyor” dedi.

Taşa insan muamelesi yapıyorlar

Taş hastanesine getirilen eserlerin hangi döneme ait olduğu tespit edildikten sonra çalışmaların başladığını aktaran Söğüt, “Taş hastanesine gelen eserlerin tedavi süresi, büyüklüğüne ve gördüğü zarara göre değişiklik gösterebiliyor. Mesela yaklaşık 50 parçaya bölünmüş ortalama bir eser, 10 günlük bir tedaviyle iyileştiriliyor. Aynen insan vücudundaki kırıklar gibi düşünün. İnsan vücudunda tek bir kırık varsa tek operasyonla bu tedavi edilebiliyor ama çoklu kırıklarda bu işlem aşama aşama yapılıyor. Bu iş de biraz ona benziyor” diye konuştu.

Tedavi edilen taşın yeniden tahrip olmasının önüne geçiyorlar

Taşa uygulanan işlemin taş hastanesinde yapılan çalışmalarla sınırlı kalmadığını kaydeden Söğüt, şöyle konuştu:

“Taş hastanesindeki tedavilerinin ardından ait oldukları yerin esere yeniden zarar verme imkanı yoksa yeniden ait olduğu yere yerleştiriyoruz. Ama üzerinde betimleme, kabartma veya işleme varsa, çevresindeki eserler düzenlenene kadar muhafaza ediyoruz. Mesela bir sütunun gövdesini tamamladığımızda, götürüp yerine koyuyoruz. Ama başlığını tamamladığımızda, doğrudan yerine koyamayacaksak sütunun tamamlanmasını bekliyoruz. Bu sayede, tedavi edilen eserin yeniden tahrip olmasının da önüne geçmiş oluyoruz.”

Gelecekte eserlerin kopyaları kentte sergilenebilir

Söğüt, Stratonikeia Antik Kenti’nden zaman zaman her döneme ışık tutan eserlerin çıkarıldığının altını çizerek, şunları söyledi:

“Kentten çıkartılan her eseri de yerine koymuyoruz. Mesela eserin üzerinde kabartma varsa kazı evinde tutuyoruz. Çünkü burada kameralarla sürekli kontrol ediliyor ve bekçiler sürekli devriye atıyor. Bir de kazılarda bir heykel bulduysak, tedavisinin ardından yılsonunda Muğla Müzesi’ne götürülüyor. Bunun yanı sıra müzede sergilenebilecek eserlerin tamamını müzeye götürüyoruz. Burada daha çok antik döneme ait mimari eserler kalıyor. Ama gelecekte müzeye gönderilen eserlerin kopyaları da burada sergilenebilir.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56