Çocuklara içirilen zeytinyağı öğrenme kabiliyetini artırıyor, belleği güçlendiriyor

Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş, deney hayvanlarında yapılan çalışmada, erken hasat soğuk sıkım sızma zeytinyağının erken yaşta içirilmesinin öğrenme kabiliyetini artırdığı ve belleği güçlendirdiği ortaya çıktığını bildirdi.

Burak Alper Kuş
Çocuklara içirilen zeytinyağı öğrenme kabiliyetini artırıyor, belleği güçlendiriyor

Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş, Dokuz Eylül Üniversitesinde deney hayvanlarında yapılan çalışmada, Anadolu’da yetişen erken hasat soğuk sıkım sızma zeytinyağının beyin gelişimine etkisinin araştırıldığını söyledi.

3 haftalık 27 deney faresinin gruplandırıldığı deneyde, birinci gruba yüksek früktozlu erken hasat soğuk sıkım sızma zeytinyağı, ikinci gruba erken hasat soğuk sıkım sızma zeytinyağı, üçüncü gruba riviera zeytinyağı içirildiğini belirten Totoş, 8 haftalık çalışma süresince deneklere günde 1 mililitre yüksek polifenollü erken hasat sızma zeytinyağı verildiğini kaydetti. Totoş, bu çalışmanın ardından deneklerin 5 günlük öğrenme ve belleklerinin test edildiği labirent testlerine tabi tutulduğunu söyledi.

Totoş, deney sonucunda, erken hasat soğuk sıkım sızma zeytinyağının öğrenme ve belleği arttırdığı, kaygı bozukluğunu ise azalttığı görüldüğünü belirterek, bu özellikteki bir zeytinyağının fruktozlu gıdanın sebep olduğu öğrenme, bellek ve kaygı bozukluklularını da engellediğinin gözlendiğini ifade etti.

Deneyi denekler üzerinde kilo alımına sebep olmadığını işaret eden Totoş, bu sonuçların yüksek polifenollü zeytinyağının çocukların beyin gelişimini olumlu etkileyebileceğini gösterdiğinin altını çizdi.

Bilim insanların desteğiyle, pazar 2 milyar dolara ulaşabilir

Totoş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği olarak uluslararası pazarda markalaşabilmek için çok büyük engellerle karşılaştıklarını vurguladı.

Yeni bir imajla dünya piyasasına zeytinyağı satmak zorunda olduklarını kaydeden Totoş, “Bunu bildiğimiz için Türk bilim insanlarından destek istedik. Mücahit Taha Özkaya, bahçe bitkileri açısından bize çok büyük destek sağladı. Ama diğer bilim alanlarında çok desteklerimiz yoktu. Şimdi 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Fizyoloji Profesörü Nazan Uysal Harzadın’ın yaptığı çalışma bitti. Sonuçlar çok çarpıcı. Bizim bunun üzerinden dünyaya açılmamız gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye, ürettiği zeytinyağının yüzde 10’unu bu kaliteye çekse oluşacak fiyat 2 milyar doları bulabilecek. Bunu yapabilmemiz için bilim insanlarının çalışmalarına ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü bunların belgelenmesi lazım” diye konuştu.

Bu deney, yüksek polifenollü zeytinyağının şekerin olumsuzluğunu ortadan kaldırdığını ispatladı

Totoş, 9 Eylül Üniversitesi’ndeki çalışmanın zeytinyağı sektöründe tarihi bir dönüm noktası olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

“Bu çalışma, eğer siz çocuklarınıza her sabah yüksek polifenollü zeytinyağı içirirseniz, çocuğunuz şeker zengin besinle besleniyorsa bile şekerin öğrenme yetisi üzerindeki baskısını ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı. Yani karbonhidrat zengin beslenen bir çocuğun öğrenmesinin diğerlerinden daha güç olduğunu bilim dünyası biliyor. Bunu ortadan kaldırdığını da Fizyoloji Profesörü Nazan Uysal Harzadın’ın çalışması bize gösterdi. Ayrıca tip 2 şeker hastalarında kilo alımı çok dikkat çekicidir. Bu konuda da kilo bu yağların kilo alımını yavaşlattığı yönünde bulgular var. Bu çalışma bu yüzden bizim için çok önemli. Bu çalışmaların gelişmesiyle Türk zeytinyağı, hatta Türk tarımı nitelik pazarına ürün yapabilir ve markalaşabilir. Çünkü Anadolu çok müstesna değerlere sahip bir coğrafya.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56