Demeç, MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın nabzını tuttu

Alanında dünyanın en büyük 3 fuarından biri olan MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 48 il ve 30 ülkeden 214'ü yabancı, bin 109 firmanın katılımıyla Fuar İzmir’de açıldı. Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen fuarda stant açan Yatağan ve Kavaklıdere firmaları, ziyaretçilerin ilgisini çekti. Yatağan Demeç Gazetesi de fuarda yerini alarak fuarın nabzını tuttu.

Demeç, MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın nabzını tuttu
 İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de 23’üncü kez kapılarını açtı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı fuar, görkemli bir törenle açıldı.

Bu yıl 139 bin metrekare alanda organize edilen Marble’da 214’ü yabancı bin 109 katılımcı yer aldı. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere 15 bin ton doğal taş ile birlikte fabrika makineleri, ocak-iş makineleri ve ekipmanları fuarda sergilendi.

Fuarda, Yatağan ve Kavaklıdere bölgesinden de çok sayıda firma yerini aldı. Demircioğlu, Ermaş, Dünya, Koçar, Özsoylar, Şahinler, Çobanlar, Mesevle, Kommersan, Özçakım, Sirmersan, Tekmar, Temizel, Kar ve Yıldırım Kardeşler mermer firmaları, fuarın en gözde stantları oldu.

Yatağan Demeç Gazetesi olarak fuarda yer alan Yatağan ve Kavaklıdere firmalarını ziyaret ederek, fuarın nabzını tuttuk.

Özçakım Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Çakım, “Bugün fuarımızın ilk günü ve şuan aşırı bir ilgi yok. Bizim hedeflediğimiz Avrupa, Amerika ve oto pazarlarını hedefliyoruz. Muğla’da da birkaç yerimiz var. Fuara gelme amacımız yeni müşteriler bulma, yeni pazarlar bulma, yeni kişiler tanıma amacımız. Beklentimiz diğer fuar günleri” diye konuştu.

Özsoylar Doğaltaş İhracat Koordinatörü Tuncay Özsoy, “20 seneden bu yana doğal taş ve kaynak taş üretimimiz var. Doğal kaynak taşı, yer döşeme ve bantlama yapı taşı şeklinde ürünlerimiz var. Bayır’da kendi fabrikamızda taşları ebatlayıp yurtiçi ve yurtdışına projelere gönderiyoruz. İç piyasa daha ağırlıklı, yurtdışı daha az ama buraya geliş ve fuardan asıl beklentimiz ihracat. Buraya ihracat için geliyoruz. Şuan Ortadoğu, Irak, Arabistan, Dubai, Japonya, Polonya, Ukrayna gibi ülkelere devamlı gönderiyoruz. Daha başka müşterilere ulaşmak için buraya katılıyoruz” dedi.

Dünya Madencilik ’in kurucularından İbrahim Durmuş, “Fuarla ilgili beklentilerimiz yeni müşteriler. Biz genelde dış pazar çalışıyoruz.  Taş olarak beyaz çalışıyoruz. Adıyaman taşı, imparator çalışıyoruz. Biz müşterilerimize sıra veriyor, sıra ile çalışıyoruz, iki üç ay gibi. Daha iyi bir potansiyel yakalamak için fuara katıldık. Dış pazarlarda genelde Çin, Suudi Arabistan, Dubai’ye daha çok çalışıyoruz. İhraçtan kalanlarla da iç pazara yöneliyoruz” diye konuştu.

Kar Madencilik işletmecisi Emre Karaöz, “Kar Maden, dünyada tek olan ‘Night Blue’ isminde siyah renkli kristalli mermer üretimi gerçekleştiriyor. Bu senede fuara ‘Navy White’ beyaz renkli siyah damarları olan taşımızla katıldık. Çin ve Hindistan’a siyah yani ‘Night Blue’ adındaki taşımızın ihracatı yapılıyor. Bu senede İtalyan pazarından gelen beyaz ‘Navy White’ üretimine başladık. Hindistan ve Uzakdoğu’daki diğer ülkelerin pazarını arttırmaya çalışıyoruz bu fuarda. Kuzey Afrika yine önemli bir pazar ve hedeflerimiz arasında. İç piyasada da güzel bir pazar olmaya başladı” dedi.

Demircioğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Demircioğlu, “Muğla beyazının dünyada başka bir muadili yok. Sadece Muğla'da çıkartılıyor. Bu yüzden Muğla ismiyle markalaşmıştır. Fuarda da Muğla beyazına yoğun ilgi gösteriliyor. Biz de bu ürünümüzü ön plana çıkartarak fuarın ilgi çeken stantlarından biri haline geldik. Firma olarak özellikle Kanada, ABD, İngiltere, Rusya, Almanya, İspanya, İsviçre, Avusturya, Avusturalya, İtalya ve Türk cumhuriyetlerine ihracat yapıyoruz. Fuarla birlikte farklı pazarlara da yönelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Çobanlar Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Çoban, “Dünyada şuan daralan bir piyasa söz konusu. Ekonomik krizlerden dolayı. Bunu aşmak için fuarlara geliyoruz. Bu sene biraz iyileşme olacakmış gibi görünüyor. Çin fuarından güzel neticeler aldık. Şuan koşan pazarlar arasında Amerika, İngiltere, İsrail, Kanada ve Çin bizim hedeflerimiz arasında” dedi.

Temizel Mermer’in işletmecisi Yavuz Bingöl, “30 seneden bu yana bu işle uğraşmaktayız. Bu sene fuara katılma sebeplerimiz mermerle sanatsal olarak ne yapılabilir, onu göstermek. Yeni pazarlar bulabilmek tabi. Biz şuan tasarım olarak buradayız. Tasarım ile ulaşabileceğimiz yerlere ulaşabilmek gayemiz bu. Şuan ürün olarak objelerle ilgili her türlü mermer, granit objelerimizi üretiyoruz. Biz bir atölyeciyiz, bunlar normal çalışma makineleri ile yapılabilecek şeyler değil. Onları gösterebilmek bizim gayemiz bu” diye konuştu.

Coante’nin genel müdürü Kenan Erdem, “Coante aslında bir kompozit üründür. Kuvars esaslı bir kompozit üründür. Amacı doğal taşın dezavantajlarını ortadan kaldırıp ortaya daha dayanımı yüksek bir malzeme çıkarmaktır. Estetiksel açıdan çok daha farklı durur. Fuardan beklentimiz bildiğiniz gibi Coarte bizim yeni bebeğimiz. Fakat yeni bir marka ve yeni bir ürün olmasına rağmen çok fazla beklenti oluşturan bir ürün. Fuarda da bu beklentileri açıkçası ne kadar karşılamış veya karşılamamış, onu göreceğiz. Buna göre planlarımızı yapacağız. Bizim pazarlama faaliyetlerimizden bir tanesi fuarlara katılmak. Bu ürün dünya çapında tutulan bir ürün sadece Türkiye ile sınırlı değiliz. Bizim de zaten esas amacımız iyi bir ihracatçı olmak. Katma değeri yüksek bir ürün olduğu için. Üretimimizin büyük bir kapasitesini ihracata ayıracağız. Şuan için ana hedefimiz Kuzey Amerika.  Kuzey Amerika ile büyümeyi Kuzey Amerika sonrasında da zaten dünyada tek hatta sahibiz, bunu 4 hatta çıkaracak bir master planımız var. Bunu planlıyoruz. Sonrasında da dünyaya adım adım yayılmayı düşünüyoruz” dedi.

Mesevle Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, “Pazarlarla ilgili beklentilerimiz yüksek. Ancak beklenti her zaman karşılanmıyor. Bu umudumuzun yitirildiği anlamında değil. Muhakkak biz pazarda bize düşen hisseyi zorlayarak alabileceğimiz en büyük payını almak derdindeyiz. Bunun için şartlar ne gerektiriyorsa beyaz ise beyaz kalite ise kalite tarafına gitmek taraftarıyız” diye konuştu.

Ermaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Fuarın bu sene 23ncü senesi. Ermaş olarak 23 yıldır bu fuara katılıyoruz. Bu fuar mermer ve doğal taş sektörü için son derece önemli. Dünyada gerçekleşen en büyük 3 fuar organizasyonundan birisi. Beklentimiz çok yüksek. İki hafta öncesinde Çin’de fuardaydık. Bu fuara da yurtdışından çok müşteri adaylarımız gelecek. Güzel bağlantılar yapacağımızı umut ediyorum. Çok güzel hazırlandık. Ermaş olarak Muğla bölgesinde ki Yatağan’da ki Muğla beyaz, Muğla Şeker, Fethiye Patara, Fethiye Sandras Gri gibi ürünlerle katılıyoruz” dedi.

Koçar Mermer fabrika müdürü Mehmet Kemal Özkan, “Bizim iki ana üretimimiz var. Kavaklıdere kestanecik ocağından leylak ve sedef üretimimiz var. Bir de Aydın Karacasu mevkiinde bulunan arabeskato dediğimiz taşımız var. 2 fabrikamız var, biri Kavaklıdere de bir diğeri de Aydın Karacasu’da. Pazarlar artık küçük ve biz çok büyük bir beklenti ile gelmedik. Ama bugün ilk gün olmasına rağmen beklediğimiz üstünde bir ilgi aldık. Arap ülkeleri, İsrail, Avrupa’dan bir iki ülke de hedeflerimiz arasında” diye konuştu.

Yorukss Strone satış temsilcisi Hüseyin Gökçe, “Yaklaşık 5 yıldır dünyaya blok ihracatı yapıyoruz. Muğla beyaz, oasis gibi taşlarımız ile dünyada bütün çıkan mermer yerlerinde varız. Fuardan beklentimiz ile Hindistan, Dubai, Pakistan ve İtalya bölgelerine ihracat sağlamak” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER