Erken hasat soğuk sıkımla gelen mucizevi şifa

Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş, erken hasat soğuk sıkımla sıkılan zeytinyağın yağ olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, bu teknikle sıkılan zeytinlerin birer şifa kaynağı olduğunu söyledi.

Burak Alper Kuş
Erken hasat soğuk sıkımla gelen mucizevi şifa

Türkiye’nin en büyük zeytinyağı üreticilerinden biri olan Yatağan ilçesinde, 2018-2019 sezonunun erken hasat zeytinlerinin sıkımından ilk yağ alındı. Erken hasat zeytinden, zeytinyağının şifa veren maddelerini en az kayıpla üretilebilmesi için 18 derecede üretildi.

Zeytinde bulunan antioksidan özellikler taşıyan polifenollerin en az kayıpla yağa aktarılması için uygulanan erken hasat sokum sıkım tekniği, zeytinyağını yağ olmaktan çıkararak bir şifa kaynağına çeviriyor. Birçok hastalığı tedavi ettiği ve iyileşmek için katkı sağladığı bilimsel çalışmalarla ispatlanan erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı, Türkiye’nin gelecekteki marka değeri olarak görülüyor.

Aynı zamanda zeytinyağı üreticisi olan Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş, erken hasat soğuk sıkımın, yağ üretimi için yapılan bir işlem olmadığını belirterek, bu işlemin polifenol denilen zeytinyağında şifa etkisi ortaya çıkaran maddelerin zengin olarak yağa geçmesinin sağlandığı hasat ve sıkım işi olduğunu söyledi.

Totoş, yağ üretmek için zeytinin çok yağ vereceği dönemi beklemenin erken hasat sayılamayacağını kaydederek, “Tüketicilere birkaç uyarımız olacak. Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının belli bir tadı vardır. Dünyada kabul gören zeytinyağı aroması kokusu genellikle okside olmuş bozuk yağın kokusudur. Dolayısıyla pek çoğumuzun alışık olduğu koku, erken hasat soğuk sıkımda yoktur. Erken hasat soğuk sıkımla üretilen yağ, göbek hizasında koklandığında yeşil bitkilerin aromasını hissedersiniz. Mesela domatesi kopardığınızda kokan dal veya taze biçilmiş çimen kokusuyla eşleştirebiliriz. Dalından koparılan bir bademin kokusunu erken hasat soğuk sıkım zeytinyağından alabilirsiniz” diye konuştu.

Yaklaşık 12 kilogram zeytinden 1 litre erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı elde edildiği için bu yağın çok kıymetli olduğunun altını çizen Totoş, “Renginin yeşil olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. Çünkü gıda sahtecileri bir damla boyayla yağları yeşile boyayabiliyorlar. Bunu ayırt etmemiz için, ilk önce yağın yeşillik kokması gerekiyor. Ağzına aldığınızda dilinizin etrafını, damaklarınızı ve damağınızın tavanını iğneleyen ve küçük patlamalar şeklinde hissedilen bir dokunuş alacaksınız. Gırtlağınızın nefes borusuyla birleştiği yerde yanma hissi alacaksınız. Bunlar kendiliğinden bir süre sonra geçecek ve sizi rahatsız etmeyecek. Ama asla kötü koku almayacaksınız” dedi.

Totoş, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağıyla ilgili bilimsel çalışmaların sürdüğünü ve her çalışmanın sonucunda inanılmaz bilgilere ulaşıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Eğer size yeşillik kokuları veriyorsa ve zeytinyağından beklediğiniz zeytin kokularını veriyorsa o erken hasat zeytinyağıdır. Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı asla plastik şişeye konmaz. Hiçbir zeytinyağı konmaz ama erken hasat zeytinyağı o kadar kıymetlidir ki şeffaf cam şişeye bile konulmamalıdır. Eğer konmuşsa da o kıymet bilmeyen bir üreticinin ürettiği yağdır, şeffaf şişede yağ varsa o üretici erken hasat zeytinyağını bilmiyordur. Kıymetini bilmediğine göre zaten üretimini de bilmiyordur. Bu yağlar koyu renkli şişeler konulmalıdır, kapağını açtığınız zaman size kırların, çayırların ve yeşilliklerin kokusunu verir.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 10:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
leyleneli
leyleneli - 1 yıl Önce

Totoş bilir.

SIRADAKİ HABER

banner56