Gladyatörler Şehri, fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekiyor

Yılın dokuz ayı kazı, konservasyon ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti, tarihi kalıntılarının yanı sıra doğal güzelliğiyle, amatör ve profesyonel fotoğrafçının akınına uğruyor. Stratonikeia Antik Kenti, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı fotoğrafçıyı ağırlıyor.

Gladyatörler Şehri, fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekiyor
 Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’nde bulunan ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti, yılın her günü yerli ve yabancı misafirlerini ağırlıyor. Turistlerin yanı sıra fotoğraf tutkunlarının da ilgi gösterdiği kentte, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden kalan yapılarla bölgenin doğal güzelliklerini ölümsüzleştirebilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Kentin tanıtılmasında “fotoğrafçı” faktörü

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, muhabirimize yaptığı açıklamada, Stratonikeia’nın dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak kabul edilen siyasi bir merkez olduğunu belirterek, 3 bin 500 yıllık kentin önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyledi.

Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra kentin doğal yapısının fotoğraf sanatçılarının da ilgisini çektiğini kaydeden Oğuz, “Özellikle Marmaris ve Bodrum ilçelerindeki fotoğraf sanatçıları ilçemize gelerek bol bol fotoğraf çekmektedir. Bu fotoğraflarla daha sonra Yatağan Belediyesiyle birlikte müşterek fotoğraf sergisi açılması planlanmaktadır. Bu arkadaşlarımızın çalışmaları, Stratonikeia’nın zenginliklerini ve tarihi güzelliklerini tanıtması açısından çok önemlidir. Arkadaşlarımız turist rehberi gibi çalışmaktadır. Bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyorum” diye konuştu.

Dünyada benzeri yok

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, bugüne kadar yapılan kazı, konservasyon ve restorasyon çalışmalarıyla, 8 farklı medeniyetin kalıntılarına ulaşıldığını ve bu eserlerin ekipler tarafından restore edildiğini belirtti.

Antik dönemden günümüze yapıların bir bütün olarak korunduğu başka bir kentin bulunmadığının altını çizen Söğüt, “Kentin her bir köşesinde farklı bir medeniyetin izine rastlamak mümkün. Bu nedenle kente olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Kente gelen amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, saatlerce çeşitli açılardan tarihi yapıları fotoğraflıyor. Öte yandan kent, dört mevsim ayrı güzellileri bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle fotoğrafçılar, yılın farklı dönemlerinde kente tekrar gelerek fotoğraf çalışmaları yapıyorlar” dedi.

Söğüt, düğün ve nişan yapan çiftlerin kente gelerek çekimler yaptığını da belirterek, “Kentin bu şekilde ilgi görüyor olması bizim ve şehrimiz için çok önemli. Kentin tanıtımıyla ilgi giderek daha da artıyor. Fotoğrafçılar da bunun en önemli parçası. Onları kentimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Fotoğrafçılar kente her gelişinde hayran kalıyor

Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği (MARFOD) Yönetim Kurulu Başkanı Koray Ürkmez ise, Stratonikeia’daki tarihi zenginlik nedeniyle belirli bir döneme ait fotoğraf çalışması yapmak isteyen fotoğrafçıların, istediği her dönemden izlerin kentte mevcut olduğunu ifade etti.

Kente her gelişlerinde farklı şeyler öğrenerek yeni yerler keşfettiklerini belirten Ürkmez, şunları söyledi:

“Stratonikeia, fotoğrafçılar için bulunmaz bir stüdyo. Yılın her mevsiminde çok güzel. Buraya her gelişimizde hayran kalıyoruz. Fotoğrafçı arkadaşlarımızla birlikte zaman zaman buraya fotoğraf safarileri düzenliyoruz. Burası sadece fotoğrafçıların değil, herkesin görmesi gereken bir yer.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95