“Gladyatörler Şehri”ni 20 bin kişi ziyaret etti

Bölgenin en büyük spor okulunu bünyesinde barındırması nedeniyle “Gladyatörler Şehri” olarak adlandırılan Stratonikeia Antik Kenti, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

“Gladyatörler Şehri”ni 20 bin kişi ziyaret etti
 Kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, muhabirimize yaptığı açıklamada, bölgenin en büyük spor okulunun burada bulunması nedeniyle kentin “Gladyatörler Şehri” olarak adlandırıldığını söyledi.

Antik kentin birçok bölgesinde kazı çalışması yürütüldüğünü dile getiren Söğüt, Helen, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden kalan yapıların bir bütün olarak korunduğunu ifade etti.

Söğüt, Beylikler Dönemine ait Selçuklu Hamamı, Osmanlı Dönemine ait Şaban Ağa Camisi, Erken Cumhuriyet Dönemine ait Bılla Evi, kentteki bir evde restorasyon çalışmaları devam ettiğini belirterek, “İnsanlar buraya geldiklerinde, hamam, cami, ev ve antik dönemden günümüze yapılan bütün yapıları bir arada görüyorlar. Buraya gelenler, 2 bin 400 yıllık bir süreçteki tüm yapıları, korunmuş bir şekilde aynı alanda görebiliyor” dedi.

 “Bu özellik dünyada sadece burada var”

Tarihi kentleri gezen birisinin dünyada ziyaret edebileceği herhangi bir kentte, en fazla üç dönemi bir arada görebileceğini kaydeden Söğüt, “Türkiye’nin en çok bilinen antik kente giden birisi, en fazla Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eser ve yapılar görebiliyor. Ama buraya geldiklerinde, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler görebiliyor. Bu özellik dünyada sadece burada var” diye konuştu.

Osmanlı’nın taş döşemeli yollarında kent turu

Söğüt, kenti bir bütün olarak korumaya çalıştıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

“Kente gelen birisi, Antik dönemden günümüze bütün yapıların tamamını, Osmanlı dönemi taş döşemeli yollarında yürüyerek gezebiliyor. Bu yol dokusunun olduğu bir başka yer daha yok. Başka yerde Helenistik, Roma ve Bizans yolları var ama burada bu yollara ilave olarak Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait taş döşemeli yollar da var. Burayı diğer antik kentlerden ayıran en önemli özelliklerden birisi de bu. “

Akademisyen de geliyor, gelin-damat da

Kentin barındırdığı farklı özellikler nedeniyle farklı gruplardan ziyaretçileri ağırladığını belirten Söğüt, “Stratonikeia’yı sadece gezmek için de gelen oluyor, burayı incelemek için akademisyenler de geliyor. Bu bölgede ne konuda olursa olsun, bir sempozyum yapıldığı zaman,  buna katılanların hepsi mutlaka buraya geliyor ve kenti geziyor. Bunun haricinde, gelin ve damatlar kente gelerek fotoğraf çektiriyor. Nişan ve nikah merasimlerini kentte yapanlar da oluyor. Herkes burada kendisi için bir şeyler buluyor” diye konuştu.

10 ayda 20 bin kişi ziyaret etti

Söğüt, kentte devam eden kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartılan eserlerle, kente olan ilginin giderek attığını kaydederek, şöyle konuştu:
“Kent, özellikle yaz dönemlerinde ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Yaz döneminde Muğla’ya gelen yerli ve yabancı turistler, Stratonikeia’ya da ilgi gösteriyor. Kış döneminde ise bazı yurt dışı ve içi turlar kente geziler düzenliyor. Yöre insanı da hafta sonlarını kenti gezerek geçirebiliyor. Belirlediğimize göre bu yıl kenti 20 bin kişi ziyaret etti.”

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56