Hekate Tapınağı, gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor

Ay ve gecenin tanrıçası Hekate adına yapılmış en büyük tapınağın yer aldığı ve tanrıçanın en önemli kült merkezi olan Lagina Kutsal Alanı’ndaki kazı çalışmalarının başlamasıyla toprak altında kalan tarihi yapılar yeniden gün yüzüne çıkarılacak.

Hekate Tapınağı, gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor
 Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Lagina Kutsal Alanındaki kazı çalışmaları, 6 yılın ardından Lagina’nın siyasi merkezi olan Stratonikeia’nın kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün başkanlığında yeniden başlayacak.

Son olarak Prof. Dr. Ahmet Tırpan başkanlığında 2011 yılında yapılan kazının ardından çalışmaların durduğu fakat ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelen kutsal alanın yeniden gün yüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılması için ağustos ayı içerisinde ilk kazmanın vurulması planlanıyor.

Ay ve gece tanrıçası Hekate adına yapılan en büyük tapınağın yer aldığı 3 bin yıllık kutsal alan, Osmanlı döneminde başkanı bir Türk olan ilk kazı yeri olarak dikkati çekiyor. İlk Türk müzecilerden Osman Hamdi Bey tarafından başlatılan kazılar, 2011 yılına kadar çeşitli aralıklarla devam ederken, bölgeden çıkan çok sayıda eser, temellerini yine Osman Hamdi Bey’in attığı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Siyasi merkezle, dini merkezin kazısı birlikte yapılacak

Ağustos ayı içerisinde başlayacak kazı hakkında muhabirimize açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bilal Söğüt, Lagina’nın yaklaşık 11 kilometre uzağındaki Stratonikeia Antik Kenti’nin dini merkezi olduğunu söyledi. Söğüt, Lagina’daki kazıların Stratonikeia’daki kazılarla birlikte yürütüleceğini belirtti.

Antik dönemin önemli tanrıçalarından Hekate adına yapılan tapınağın Lagina’da olması kutsal alanı daha da önemli kıldığını kaydeden Söğüt, “Tanrıça Hekate, Anadolulu bir tanrıçadır ve kültü de farklıdır. Lagina’nın esas önemi de, tanrıça Hekate adına yapılan daha büyük bir kutsal alan yok. Tanrıça Hekate adına yapılan en büyük tapınak da burada” dedi.

İlk önce çizimlerle ayağa kalkacak

Söğüt, 6 yıl sonra başlayacak olan kazıların yanı sıra Lagina’da konservasyon ve restorasyon çalışmalarının altyapısını oluşturacak olan çizimlerin yapılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Lagina’da farklı alanlarda çalışmalar yürüteceğiz. Mesela bir ekibimiz sadece Hekate Tapınağı’nda çizim ve tapınağın ayağa kaldırılması için çalışma yürütecek. Onların haricinde de başka alanlarda kazı yapacağız. Tapınağın giriş kapısında çizimler olacak, blokların gruplandırılması çalışması olacak. Niyetinde, oradaki mimari elemanlara göre mimariyi önce çizimde ayağa kaldıracağız. Daha sonra ikinci aşamaya geçeceğiz. Bunun yanında kazılar da devam edecek.”

Müzeciliğin babası: Osman Hamdi Bey

Lagina’daki ilk kazının 1891-1892 yıllarında “Müzeciliğin babası” olarak kabul edilen Osman Hamdi Bey başkanlığında yapıldığını anımsatan Söğüt, Osman Hamdi Bey’in ardından kardeşi Halil Ethem Bey, Prof. Dr. Yusuf Boysal ve Prof. Dr. Ahmet Tırpan’ın Lagina’daki kazıları yürüttüğünü hatırlattı.

“Yatağan, benzeri bulunamayacak bir yer”

Söğüt, Yatağan ilçesinin, en az 3 bin 500 yıldır bölgenin önemli merkezlerinden biri olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
“Buranın şansı, Stratonikeia ve Lagina’nın yanında bir de Osman Hamdi Bey var. Hiçbir yerde bunların üçünü bir arada görme şansınız yok. Stratonikeia, Lagina ve Osman Hamdi Bey Konağı’nın bulunduğu alanda yapılan çalışmaların hepsi arkeoloji tarihi açısından ve bilim açısından son derece önemlidir. Bu potansiyele sahip başka bir yer yok. Yine dünyanın en yaşlı kayaları burada. Yatağan’a gelen birisi sıkılmaz ve ‘şimdi ne yapacağım’ derdi olmaz. Bu bölgenin en güzel ahşap işçiliğini, kutsal alan düzenlemesini, bir antik kentte olması gereken dokunun çok daha ötesini burada görebilirsiniz. Burası, çınarlarıyla, evleriyle, sokaklarıyla ve her şeyiyle inanılmaz ve benzeri bulunamayacak  yerlerden biri.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER